SGK-Özel anlaşması 6 Şubat’a kaldı

Özel hastanelerle SGK arasında yapılması beklenen sözleşmenin imzaları atılamadı. SGK Başkanı Fatih Acar, özel sağlık kuruluşlarıyla sözleşme imzalama süresinin 6 şubat tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Anadolu Ajansı 17.01.2012 - 17:23

SGK-Özel anlaşması 6 Şubat’a kaldı

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar Özel Sağlık Hizmeti Sunucuları İstişare Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. 2009 yılından itibaren sağlık hizmeti sunucularıyla ciddi anlamda bir sözleşme revizyonu yapılmadığını ifade eden Acar, bu kapsamda ilk defa köklü, hem özel hastanelerin hem vatandaşların haklarını koruyan, önemli hükümler getiren düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Bu çerçevede hem sektörün bu sözleşme hükümleri hakkında bilgilendirilmesi hem de konuyla ilgili görüşlerinin alınması ve değerlendirme yapılabilmesi amacıyla görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Acar, şöyle konuştu:

''Sektörün tamamı bu konuda son derece olumlu düşüncelerini ifade ettiler. Özel sağlık hizmeti sunucularıyla sözleşme imzalanmasının bugün son günü olmasına rağmen bazı sektör temsilcilerinin henüz imza atmamış olması nedeniyle 'bir miktar süre daha verilebilir mi?' talepleri üzerine sayın bakanımız, 6 Şubat'a kadar bir süre verilebileceğini ifade etti. Bu, sözleşmede yer alan hükümlerin değiştirileceği anlamına gelmiyor. Önümüzdeki hafta Antalya'da özel sağlık hizmeti sunucularının çok önemli bir toplantısı var. Bu toplantıda da bir görüş alışverişinde bulunulur, değerlendirme yapılır. Varsa bir hatamız, eksiğimiz veya sektör tarafından dile getirilecek, bizim de dikkate almamız gereken konular varsa bu konular çerçevesinde 6 Şubat'ta tekrar sözleşmemizi imzalayalım... Bu tamamen iyi niyet çerçevesinde, sağlık hizmeti sunucularının talepleri doğrultusunda alınmış bir karar. Bu tamamen, sözleşmeyle ilgili süre kısıtı ve özel sektörün bazı konuların daha sağlıklı değerlendirilmesi talebi karşısında sayın bakanımızın uygun gördüğü bir durum. Mini bir revizyon olabilir ama esasına ilişkin değişiklik öngörülmüyor.''

"AMAÇ, HER İKİ TARAFIN DA HUKUKUNU KORUMAK"
Kararın diyalog anlayışı çerçevesinde alındığının altını çizen Acar, daha önce de sektörle istişare toplantıları yapıldığını ancak ilk kez böyle geniş katılımlı bir toplantı düzenlendiğini söyledi.

Toplantıda sadece sözleşmenin değil sağlık sektörünün sorunlarının da değerlendirildiğini dile getiren Acar, toplantının, uygulanacak sağlık politikalarına ilişkin görüş alışverişini de kapsadığını bildirdi. Acar, ''Bu sözleşmenin temel mantığı özel sağlık hizmeti sunucusunun ve vatandaşın hukukunu korumak'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...