SGK: Provizyon sistemi suistimalleri önledi

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2012 yılında hastane ve eczanelerde uygulamaya koyduğu Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile suistimaller sonucu ekonomide oluşan kayıp ve kaçağı yüzde 95 azalttığını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.11.2015 - 17:30

SGK: Provizyon sistemi suistimalleri önledi

Sosyal Güvenlik Kurumu Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre, provizyon sisteminde yeni doğan çocukların, işe girenlerin, genel sağlık sigortalılığı başlayanların, yeni emekli olanların, evlenenlerin, boşananların, işten çıkanların ve ölenlerin bilgileri yer alıyor.

Bu kişilerin, kurumun tescil, hizmet, tahsis (emeklilik), borç, prim ödeme ve nüfus kayıtları, elektronik ortamda tespit ve kontrol ediliyor. Böylece genel sağlık sigortalılarının kurum ünitelerine gelmelerine gerek kalmaksızın hastanelerde ve eczanelerde sağlık hizmetlerinden yararlanması için gerekli sağlık hak sahipliği kayıtları elektronik tetikleme yöntemiyle otomatik olarak oluşturuluyor.

Ayrıca kişilerin evlenme, boşanma ya da iş değişikliği durumunda sağlık kapsamı otomatik olarak değiştiriliyor, işten çıkma, emekli aylığının durdurulması veya ölüm gibi nedenlerle sağlık hak sahipliği sistem tarafından sona erdiriliyor.

SAĞLIK YARDIMI HAKKI OLMAYANLARIN PROVİZYON ALMASI ÖNLENDİ

Sistem sayesinde farklı kurumların veri tabanları SGK bünyesinde tek tabloda birleştirildi, teknik anlamda sosyal güvenlik reformu ve tek çatı projesi gerçekleştirildi ve 79 milyon genel sağlık sigortalısının bilgilerinin provizyon alınırken Kimlik Paylaşım Sistemi'nden çevrim içi sorgulanması sağlandı. Böylece, sağlık yardımı hakkı olmayanların provizyon alması önlenirken kayıp ve kaçaklar yüzde 95 azaltıldı.

PERSONEL GİDERLERİNDEN YILDA 43 MİLYON 200 BİN LİRA TASARRUF

Sigortalı ve hak sahiplerinin ünitelere gelmeden önce sağlık hak sahiplikleri otomatik olarak açıldığı için sağlık karnesi kuyrukları da tarihe karıştı. Mevzuatın herkese eşit sunulmasının sağlanmasıyla da işlemlerde memur tasarrufu en aza indirildi ve böylece suistimaller önlendi.

SGK, sistemin hayata geçirilmesiyle personel giderlerinden yılda 43 milyon 200 bin lira tasarruf etti. Ayrıca sigortalı ve hak sahiplerinin ünitelere gelerek ve kuyrukta bekleyerek harcadıkları yol masrafı ve mesai giderlerinden de her yıl yaklaşık 554 milyon 400 bin lira tasarruf edilmesiyle ülke ekonomisine katkı sağlandı.

YÜCE: MODEL OLACAK

SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanı Osman Yüce, SPAS Projesi'nin 6-7 Ekim tarihinde İzmir'de yapılan ISSA Uluslararası Sosyal Güvenlik sempozyumunda anlatıldığını ve birçok katılımcının, sistemi kendi ülkelerinde kullanmak istediklerini söyledi. Yüce, "Program sayesinde hem insan kaynağını çok verimli kullanıyoruz hem de suistimallerin önüne geçerek ekonomide kayıp kaçağı önlemiş oluyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...