Sosyal güvenlikte yeni dönem, 1 ocak itibariyle başladı. Tüm Türkiye’yi sosyal güvenlik şemsiyesi altına alacak sistem sayesinde, sosyal güvenliği olmayanlar devlet desteğinden yararlanabilecek.

Sigortalı olmak artık, kişinin rızasından çıkarak zorunlu hale geliyor. Yeni sistemle, herkes sigortalı olacak.

Türkiye’de sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmayan 1.5 milyonu aşkın kişi kayıt altına alınacak. Kayıt altında çalışmayan 18 yaşındaki gençler, çalışmayan üniversite mezunları, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışanlar, geçici sözleşmeliler de kapsama alınıyor.

Türkiye’de oturan ve geldikleri ülkeden bir sosyal güvenliği bulunmayan yabancılar da genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.

Önemli değişikliklerden biri de, düşük gelir gruplarının sağlık hizmeti almasını sağlayan yeşil kartta yaşanacak. Sayıları 9.2 milyonu bulan yeşil kartlıların gelir durumları bir kez daha incelenecek. Yeşil kartlar yıllık olarak düzenlenecek ve kart kullanıcıları her yıl sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek gelir testi yaptıracak.

Gelir düzeyi asgari ücretin 3’te 1’inden az olduğu tespit edilenlerin, primlerini devlet ödeyecek ve bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.