Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) Müdürü Mithat Yalçın, kapıya gelerek kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan insanlara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yalçın, Kadıköy SGM'de, son günlerde kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan dolandırıcıların artması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, bu kişilerin genellikle SGK'dan aylık alan, eşi vefat etmiş, ikametlerinde tek başına yaşayan yaşlı kadınları ziyaret ederek dolandırdığı ve dolandırıcılık olayına maruz kalan birçok vatandaşın emniyete müracaatları olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Araştırmalarda, söz konusu olayı gerçekleştiren kişi veya kişilerin, SGK'ya ait personel olduklarını belirten tanıtım kartı ibraz ettiklerinin anlaşıldığını dile getiren Yalçın, ''Yine bu şahısların ellerinde bulunan çanta içerisindeki para makbuz defteri, kaşe gibi materyallerin olduğu, mağdurlar hakkında bir şekilde önceden temin ettikleri kimlik ve kişisel SGK aylık bilgilerini doğru olarak söyleyerek mağdurların güvenlerinin kazanıldığı görülmüştür'' dedi.

Yalçın, dolandırıcıların mağdurlara, eşlerinin ölümlerinden kalan bir para olduğunu ve bu paranın alınmadığını, bu biriken paraların belli bir miktar para ödeme yapılması durumunda SGK tarafından kendilerine verileceğini söylediğini vurguladı.

Mithat Yalçın, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların, dolandırıcılara hiçbir şekilde para vermemesi gerektiğini vurgulayarak, en yakın SGK merkezine, emniyet müdürlüklerine ve SGK'nın ihbar hattı olan ''Alo 170''e bilgi verilmesi gerektiğini dile getirdi.