Hastaneye çok giden ve çok ilaç kullanan vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yola çıkan SGK, şimdi ev ev gezerek vatandaşlara ‘Sağlıklı Yaşam Bilgileri’ kitapçığı dağıtıyor.

SGK Aksaray İl Müdürü Saffet Çalışkan, amacın vatandaşları bilinçlendirmek olduğunu belirterek, “2002 yılında 1 yılda 2 defa hekime gidilmekteyken, bugün itibari ile bu sayısı 8’e çıkmış durumda. Sağlıklı Yaşam Bilgileri kitabından 2 milyon tane bastırdık. Bunların dağıtımına bugün itibari ile başlamış durumdayız. Özellikle bir yılda 10 ve daha fazla hekime başvuran aileleri seçtik. Dolayısı ile 2 milyon ailede yaklaşık 8 milyon kişiye ulaşmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Kitabın asıl amacının akılcı ilaç kullanımı ve hasta olmadan koruyucu tedbirlerin alınması olduğunu belirten Çalışkan, “Yani dengeli beslenme, egzersiz yapmak, düzenli uyku, sigara ve içkiden uzak durmak gibi konulardan bahsederek hastalık gelmeden önce koruyucu sağlık hizmetleri konusunda bilgi vermeye çalıştık. Son bölümde de Genel Sağlık Sigortası’na ulaşımla ilgili konularda bilgi aktardık” diye konuştu.