Özellikle psikiyatrik hastalığı bulunanların sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, tatile çıkan psikiyatri hastalarına da önemli uyarılarda bulundu. Psikiyatrik rahatsızlıkların daha çok güneşten uzak kaldığımız kış aylarında görüldüğünü vurgulayan Ünsalver, sıcak havalarda da bazı psikiyatrik sorunlarla karşılaşılabileceğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Sıcaklık ve nemin artması özellikle anksiyete bozukluklarında artışa sebep olabilir. Panik bozukluğu olan hastalar havadaki nem artışına hassastırlar ve bu sebeple huzursuzluk yaşarlar. Panik atak geçirme sıklığı artabilir. Bazı anksiyete bozukluğu hastaları da ‘tatil geldi şimdi ne yapacağım, yazı nasıl geçireceğim’ gibi bir paniğe kapılabilir.

TERLEME SODYUM KAYBI YAPAR
Sıcaklık artışıyla birlikte yeterli sıvı alınmaması ve vücut ısısının yükselmesi yaşlı hastalarda bilinç bulanıklıklarına ve davranış sorunlarına neden olabilir. Terleme yoluyla vücut sodyumu kaybedilir. Antidepresan kullanan yaşlı kişilerde bazen sodyum düzeyleri düşebilir, bu nedenle özellikle yaşlı kişilerde ter yoluyla tuz kaybı da dikkat edilmesi gereken önemli bir sorundur. Yeterli sıvı alınmamasının başka bir olumsuz sonucu da suda çözünen ilaçların kandaki düzeylerinin yükselip ilaç yan etkilerinin daha kolay ortaya çıkmasıdır. Bu sebeple yeterli sıvı alımı önemlidir. Sıcaklık artışına bağlı tansiyon düşmesi olabilir. Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar da tansiyon düşürücü etki gösterebildiğinden bu hastaların tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesi ve göz kararması yaşaması beklenebilir.

UYKUSUZLUK BİPOLAR BOZUKLUĞU TETİKLEYEBİLİR
Uykuya dalabilmek için ışığın azalması ve beden ısısının da biraz düşmesi gerekir. Sıcaklar sebebiyle beden ısısı azalmadığından uykuya dalmak güçleşir. Ayrıca güneşin erken doğması da erken uyanmayı kolaylaştırır. Uykusuzluk da yazın yaşanan önemli psikiyatrik yakınmalar arasındadır. Uykusuzluk bipolar hastalığın manik dönemini tetikleyebilir. Uykusuzluk gün içerisinde huzursuzluk ve gerginliği arttırabilir. Yaz dönemi öfke denetleme sorunlarının da artış gösterdiği bir dönemdir. “

İLACIN KESİLMESİ NÜKSE NEDEN OLABİLİR
Ünsalver, tedavisi yaz aylarında da devam eden hastalar için şu önerilerde bulundu: “Birçok kişi tatile çıktığında alkol ya da madde kullanımını arttırabilir. Eğer kişi bağımlıysa ve tedavi görüyorsa tatile çıkmak maddeye ya da alkole başlamak açısından risklidir. Tedavi gören kişi tatile çıkmadan önce mutlaka hekimiyle bu konuyu görüşmelidir. Gençler için ise alkol ve maddeyle ilk tanışma gene tatilde olabilir. Ailelerin çocuklarını konuda bilgilendirmeleri faydalı olabilir. Yaz mevsiminin getirdiği olumlu hisler bazı hastaların iyileştiğini hissederek ilaçlarını hekim onayı olmada kesmesine neden olur. Bazı hastalar da tatilde rahatça alkol alabilme düşüncesiyle ilaçlarını kesebilir. İlaçların cinsel yan etkileri de yazın ilaçları kesmenin diğer bir sebebidir. Erken kesilen tedavi psikiyatrik hastalığın nüksüne sebep olabilir. Ayrıca eğer ilaçlar aniden kesilmiş ise kesilme yan etkileri şiddetli olabilir. Eğer psikiyatrik ilaç kullanıyorsanız ve bu tip kaygılarınız varsa tatile çıkmadan mutlaka hekiminizle konuşarak neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.”