Sıcak hava kan bağışını azalttı

Hava sıcaklıkların artması, kan bağışı yapanların sayısını azalttı.

15.07.2010 - 15:05

Sıcak hava kan bağışını azalttı

Aydın Kızılay Kan Merkezi Müdürü Rıdvan Şenol, Aydın Atatürk Meydanı'nda kurulan kan merkezi ünitesinde de kan bağışı topladıklarını, Aydın'daki bütün hastanelere kan verdiklerini ifade etti.

Üniversitelerin tatile girmesi ve şehir nüfusunun büyük kısmının Didim ve Kuşadası gibi tatil yörelerine gitmesi nedeniyle yaz sezonunda Aydın'ın nüfusunun azaldığını belirten Şenol, ''nüfusun bir kısmı da tarım işlerinin açılması ile yakındaki köylere kayıyor. Dolayısıyla Aydın şehir merkezinde kan toplama sayısında azalma görülüyor'' dedi.

''Sonbahar, kış ve ilkbahar dönemlerinde Kızılay Kan Merkezi ünitemizde 22-30 ünite kan alırken, bu sayı yaz döneminde 6 ila 10 seviyelerinde seyrediyor. Oysa Biz Aydın'ın bütün hastanelerine kan veriyoruz. Kan hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle Aydın Kızılay Kan Merkezi olarak, münavebeli bir şekilde belirli günlerde anonslar yaparak nüfusun yoğun olduğu kıyı bölgelerimiz, Didim, Akbük, Kuşadası ve Güzelçamlı'da seyyar kan alma merkezleri oluşturarak, çalışmalarımıza devam ediyoruz.''

İhtiyaç duyulan kanı bulmak için mücadele ettiklerini ve hizmeti aksatmamaya çalıştıklarını kaydeden Şenol, kan vermekle kanın kendini tazelemesinin, sağlık için de önemli olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...