Sıcak havadan korunun

Sıcak havanın insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yapacağına dikkat çeken uzmanlar, zorunlu olmadıkça güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkılmamasını öneriyor.

02.07.2014 - 10:28

Sıcak havadan korunun

Sıcak havanın yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar başta olmak üzere sağlıklı insanları da olumsuz etkilebileceğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, sıcak havanın; bilinç kaybından komaya kadar gidebilen ciddi tablolar oluşturabildiğine işaret etti.

11.00-16.00 ARASI DIŞARI ÇIKMAYIN
Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp, şeker ve tansiyon hastalarının zorunlu olmadıkça sıcaklığın en belirgin olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları gerektiğine vurgu yapan Kavaklı, kalp ve tansiyon hastalarının ilaçlarını yaz aylarına ve sıcak havalara göre ayarlamasını önerdi.

Beyin kanamalarının önüne geçmek için tansiyon hastalarına uyarıda bulunan Kavaklı, “Migreni olanlar serin ve klimatize edilmiş ortamları tercih etmelidir. İshal ve bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için hijyen kurallarına çok dikkat edilmeli, eller sık sık yıkanmalı, temizliğinden emin olunmayan yiyecekler tüketilmemelidir. Güneş ışınlarının uzun vadede deri kanserlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde şapka gözlük gibi aksesuarlarla korunulmalı, güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Kol ve bacaklarda veya karında aşırı sıcaktan tuz kaybı ile birlikte sıcak krampları görülebilir. 1-2 bardak tuz içeren sıvı verilmeli, kramp girmiş kasa masaj yapılmamalıdır” dedi.

ORUÇ TUTANLAR SICAK ÇARPMASINDAN DAHA ÇABUK ETKİLENİYOR
Oruçlu iken zaten sıvı alımı yapılamayacağı için sıcak ortamlarda bulunmanın, terlemeyi artırarak vücutta var olan suyun da kaybedilmesine ve buna bağlı olarak susuzluk hissedilmesine sebep olacağını kaydeden Dr. Kavaklı,”Bunun sonucu olarak kanın akışkanlığı azalıp risk grubunda olanlarda damar tıkanıklığı yaşanabilmektedir. Aşırı güneşli ve sıcak havalarda sağlıklı kişilerin bile mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerekir. Açık havada çalışmak zorunda kalanların da bazı önlemler alması gereklidir. Bu kişilerin açık renkli, bol, pamuklu giysiler giymesi, geniş kenarlı şapka kullanması, baş ve yüzlerini sık sık soğuk suyla yıkaması ve imkanı olanların gün içinde duşa girmesi alabilecekleri birkaç önlem olabilir” diye konuştu.

SIK SIK DUŞ ALIN, SIVI KAYBINA DİKKAT EDİN
5 dakikalık duşun, sıcak havaya maruz kalanları hem ferahlattığını hem de olumsuz etkileri önlediğini söyleyen Dr. Kavaklı, önerilerini şöyle sıraladı: “Bol su ve sulu gıdaların tüketilmesi de gerekmektedir. Sindirimi kolay hafif besinler tercih edilmeli, günde en az 2-2.5 lt su tüketilmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Çok sıcak havalarda ve aşırı egzersiz durumlarında bu miktar artırılabilir. Susamamış olsanız bile su içilmelidir, susamak vücudun su ihtiyacını belirten güvenilir bir işaret değildir. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında gıdalarla tuz alımı artırılmalıdır. Tuz kısıtlaması yapmak zorunda olanlar ise sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuz alımı artırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybı yönünden çok dikkatli olmalıdır. Alkollü içecekler önce serinletip, sonra vücudun su kaybını artırabileceğinden mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Ağır ve yağlı gıdalar yerine, hafif yemekler ve sulu yiyecekler tercih edilmelidir. Çocuklar ve evcil hayvanlar aşırı sıcaklarda asla park edilmiş bir araç içinde bırakılmamalıdır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...