Şiddet en çok polikliniklerde yaşanıyor

Türk Sağlık-Sen’in araştırmasına öre, sağlık kuruluşlarında şiddetin gerçekleştiği alanlar içerisinde poliklinikler 2 bin 565 vaka ile birinci sırada yer aldı.

18.11.2013 - 12:57

Şiddet en çok polikliniklerde yaşanıyor

Türk Sağlık-Sen, 1 Ocak-1 Eylül 2013 tarihlerini kapsayan 8 aylık sürede sağlıkta 7 bin 287 şiddet olayı yaşandığını, her ay bin sağlık çalışanının şiddete uğradığını ve bu olayların yüzde 33'ünün fiziksel, yüzde 67'sinin sözlü şiddet şeklinde gerçekleştiğini bildirdi.

Türk Sağlık-Sen, hastanede hasta, hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek hırsızlık, fiziksel saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesini sağlayan "beyaz kod" verilerine dayanarak, sağlıkta şiddet olayları ile ilgili araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre, 1 Ocak-1 Eylül 2013 tarihlerini kapsayan 8 aylık sürede sağlıkta 7 bin 287 şiddet olayı yaşandı. Yaklaşık her ay bin sağlık çalışanı şiddete uğradı. Olayların yüzde 33'ü (2 bin 392) fiziksel saldırı olarak gerçekleşti, yüzde 67'si (4 bin 895) sözlü şiddet vakası oldu.

POLİKLİNİKLER 1. ACİL SERVİSLER 2. SIRADA
Şiddetin gerçekleştiği alanlar içerisinde poliklinikler 2 bin 565 vaka ile birinci sırada yer aldı. Poliklinikleri 2 bin 189 olayla acil servisler ve bin 224 şiddet olayı ile klinikler ve servisler takip etti. Araştırmada, hastanelerde şiddet olaylarının sadece poliklinikler, acil servisler ile sınırlı kalmadığı ifade edildi. Buna göre, 8 ayda ameliyathanelerde 146 şiddet olayı meydana geldi. Tetkik bölümlerinde 215, diğer birimlerde ise 582 şiddet olayı ile karşılaşıldı. Ayrıca, 112 çalışanları yaralı ve hastalara müdahale ettikleri vaka yerlerinde 8 ayda 366 kez şiddete uğradı.

"TUTUKLU YARGILANMA HAYATA GEÇİRİLMELİ"
Sendika Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenebilmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti, "Ne yazık ki bu zamana kadar alınan tedbirlerin şiddeti önleme konusunda ciddi katkısı olmamıştır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması, sağlık hizmetine cepten para ödeyerek sahip olmaları gibi düzenlemeler hayata geçmelidir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...