Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için bir dizi önlemi uygulamaya geçiren Sağlık Bakanlığı, şiddete uğrayan taşeron firma çalışanlarının hakkını aramak için de çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, bakanlığın, sağlıkta şiddete son vermeye kararlı olduğunu ifade etti. Şencan, Bakanlık hastanelerinde hizmet alımı yapılan taşeron firmaların çalışanlarının da zaman zaman şiddete maruz kaldığını belirterek, şu bilgileri verdi: ''Böyle bir durumda bu kişilerin başvurularını alıyoruz, kayıtlarını tutuyoruz ama mevzuata göre adli makamlarda temsil edemiyoruz. Sayın Bakanımız, Sağlık Bakanlığı'nın şiddete uğrayan taşeron işçilerin de hakkını arayabilmesi için çalışma başlatılması talimatı verdi. 'Bu engeli kaldıralım' dedi. Şimdi bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunu en kısa zamanda hayata geçirmek istiyoruz.''

Şencan, gerekli düzenlemenin yapılmasının ardından bakanlık personeli olmayan hastane çalışanlardan şiddete uğrayanlar için de gerekli girişimlerde bulunabileceklerini bildirdi.