Kaşıntının sebebi pankreas kanseri çıktı

Antalya’da yaşayan Faden Süngü; aniden başlayan şiddetli kaşıntı, idrar renginin koyulaşması ve göz bebeklerinin sararması şikayetleriyle doktora başvurdu. Gittiği hastanede safra kesesinde taş olduğu söylenen Süngü’ye 2 hafta sonra yanlış teşhis konulduğu ve Süngü'nün aslında pankreas kanseri olduğu ortaya çıktı.

ntv.com.tr 05.08.2016 - 13:17

Kaşıntının sebebi pankreas kanseri çıktı

57 yaşındaki ev hanımı Faden Süngü’de 2 buçuk ay önce şiddetli kaşıntılar başladı ve bu kaşıntılar vücudunun tamamına yayıldı. Ayrıca idrarının rengi koyulaşan ve göz bebekleri de sararan Süngü, doktora gitmeye karar verdi.

Gittiği hastanede tüm görüntüleme yöntemlerinin sonucunda safra kesesinde taş olduğu söylendi ve gastroenteroloji bölümü tarafından safra kesesine stent takıldı. İşlem yapılırken safra kesesi başında kitle görüldü.

Günler geçen patoloji raporu bekleme süresinin ardından Süngü’nün pankreas başında tümör olduğu saptandı ve genel cerrahi bölümüne sevk edildi. Bölüm doktoru tarafından Süngü’ye hastalığının tedavi edilemez olduğu söylendi.

“SEVDİKLERİNLE VEDALAŞ DEDİLER”

Gittiği hastanede ameliyat edilemez tanısı konan Süngü, yaşamaktan vazgeçmedi ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurmaya karar verdi.

Prof. Gürkan yaptığı muayenede pankreas başında kanser tespit etti fakat ameliyat esnasında kanserin dalak, pankreas, safra ve safra kanalına yayıldığı görüldü.

Faden Süngü’nün oğlu Murat Süngü, “İşlemlerin yapılması için çok zaman kaybettik ve annemin şikayetleri gün geçtikçe arttı. Rahatsızlığının safra kesesindeki taştan kaynaklandığını sanıyorduk fakat pankreas kanseri ile yüzleştik ve tedavi edilemez olduğunu söylediler. Teşhis konduktan sonra da doktorunun ailenle vedalaş demesi, annemin ve bizim moralimizi çok bozdu. Bunun ardından hemen başka bir doktor aramaya başladık” diye konuştu.

Prof. Dr. Alihan Gürkan ve hastası Faden Süngü
Prof. Dr. Alihan Gürkan ve hastası Faden Süngü

"ÇOK ZORLU BİR AMELİYAT GEÇİRDİM"

İlk başlarda çok korktuğunu söyleyen Faden Süngü ise başarıyla çıktığı ameliyatın ardından şunları söyledi:

“Ameliyat olacağımı duyduğum zaman çok korktum fakat şimdi doktorlarımın sayesinde iyi ki oldum ve hastalığımdan kurtuldum diyorum. Buraya geldiğimde doktorlarım biz seni kurtaracağız hiç merak etme diyerek bana moral verdiler. 7 buçuk saat süren zorlu bir operasyon geçirdim ve ameliyat olamazsın dedikleri cerrahi işlemi başarıyla oldum.”

PANKREAS KANSERİNE ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Pankreas kanserinin en önemli tedavisi olan cerrahinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Alihan Gürkan ise şunları söyledi:

“Eğer Faden Hanım tümör fark edildiği anda ameliyat edilebilseydi, çok daha kolay bir operasyon gerçekleştirilebilirdi. Tümörün ne kadar yapışık olduğu ve ameliyat edilebilir olup olmadığı, mutlaka deneyimli ekiplerce tartışılmalı ve karar verilmelidir.”

Sayfa Yükleniyor...