Sigara 2010’da 6 milyon can alacak!

Amerikan Kanser Derneği’nin sigara raporunda göre,  gelecek yıl sigara nedeniyle 6 milyon kişi yaşamını yitirecek.

26.08.2009 - 02:25

Sigara 2010’da 6 milyon can alacak!

Amerikan Kanser Derneği’nin sigara raporu, tiryakilerin canını sıkacak.

Rapora göre 2010'da dünyada 6 milyon sigara bağımlısı kanser, kalp krizi başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan yaşamını yitirecek.

Sigaranın her 10 ölümden birinin nedeni olduğunu belirten rapor, akciğer kanserinden ölme riskinin sigara içen erkeklerde içmeyenlere oranla 23 kat kadınlarda ise 13 kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Bir başka bulgu da, Sigara içenlerin içmeyenlere oranla ortalama 15 yıl daha erken yaşama veda etmesi.

MALİYET 500 MİLYON DOLAR
Raporda dikkat çekici bir başka nokta da sigara kullanımının her yıl dünya ekonomisine maliyeti; 500 milyar dolar.

Bu rakama, tıbbi masraflar, üretim düşüklüğü ve çevreye verilen zararın da dahil olduğu belirtilirken, -ayrıca tütün üretimi için ayrılan alan dünya genelinde portakal ve muz üretiminin yapıldığı alanlara eşit olduğu vurgulandı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE ARTIŞ VAR
Raporda, yaklaşık 50 yıldır gelişmiş ülkelerde sigara kullanımının azalmakta olduğu ancak tersine gelişmekte olan ülkelerde artmakta olduğu vurgulanıyor.

Yaklaşık 1 milyar sigara kullanıcısının % 35'i zengin, % 50'si ise gelişmekte olan ülkelerdeki erkekler iken, 250 milyon kadın ise her gün sigara içiyor. Bunların %22'si gelişmiş ,%9'u ise gelişmekte olan ülkelerden.

Çin'e ayrı bir yer ayrılan raporda, bu ülkedeki erkeklerin yaklaşık % 60'ının sigara içtiği, 50 milyon Çinli çocuğun önümüzdeki yıllarda sigara nedeniyle yaşamını yitireceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Rapor, yeterli önlemler alınmadığı takdirde 21. yüzyılda 1 milyar insanın sigara nedeniyle yaşamını yitireceği tahmininde bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...