Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, kapalı alanlarda sigara yasağının uygulanmaya başlamasından sonra sigara satışında yüzde 15'lik bir düşüş olduğunu, buna rağmen devletin vergi gelirlerinin çok yüksek oranda arttığını söyledi.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi tarafından Hilton Otel'de, sigara fiyatları, vergiler ve kaçakçılık ilişkisi konusunda bilgi vermek amacıyla, Çin ve Hindistan'dan uzmanların da katılımıyla bir basın toplantısı yapıldı.

Prof. Dr. Dağlı, sigara fiyatlarının düşük olduğu gelişmekte olan ülkelerde, kaçakçılık oranı ve vergi kayıplarının daha yüksek olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin bir kaçakçılık cenneti olmadığını, ülkede yasa dışı ticaretin yüzde 6.8 oranında seyrettiğini belirten Dağlı, sigara kaçakçılığının bireyler tarafından yapılmasının mümkün olmadığına işaret etti.

"HÜKÜMETLERİ KORKUTMAK İÇİN"
Dağlı, kaçakçılığın sigara fiyatları ile ilişkisi bulunmadığını savunarak, "Bu, sadece, sigara fiyatlarının yükseltilmesini istemeyen endüstrinin hükümetleri korkutmak için izlediği bir yöntemdir" dedi.

Hükümete seslenmek istediğini ifade eden Prof. Dr. Dağlı, "Maliye bakanı, sağlık bakanından daha fazla hayat kurtarır. İnsan hayatı kurtarmanın bir başka yolu da sigara fiyatlarını yüksek tutmaktır. Böylece hem ülkenin vergi gelirini artırırsınız hem de sağlığı korursunuz.

Kapalı mekanlarda sigara tüketimini yasaklayan yasadan sonra, sigara satışında yüzde 15'lik bir düşüş oldu. Ocak-Şubatta, sigara satışlarında yüzde 20 gibi çok ciddi bir düşüş var. Buna rağmen devletin vergi gelirleri çok yüksek oranda arttı" dedi.

Sigara firmalarının "sigara fiyatları yükseldi, kaçakçılık arttı, vergiler düştü" diyerek fiyatları aşağı çekme çabası içerisinde olduklarını öne süren Dağlı, vergi gelirlerindeki durumun dönemsel olduğunu, Hazirandan sonra değişeceğini ifade etti.

"5-8 EURO HEDEFİ"
Elif Dağlı, sivil toplum kuruluşları olarak, vergisi ödenmemiş sigaraların Türkiye'ye nasıl girdiğine dair belgeler ortadayken sigara endüstrisinin samimiyetine inanmadıklarını ve hiçbir projelerinin yanında yer almadıklarını söyledi.

"A sigarasına ait bandrolün B paketi üzerine yapıştırıldığını" savunan Dağlı, pahalı sigaraların üzerinde düşük fiyatlı sigara bandrolünün yapıştırılmasıyla ilgili takiplerin sürdüğünü anlattı.

Prof. Dr. Dağlı, mücadelelerini, sigara fiyatı, Kuzey Avrupa ülkelerinde uygulanan 5-8 Euro civarına yükselinceye kadar sürdüreceklerini belirtti.