Sigara bağımlılığı, dişsiz bırakıyor

Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri kanser, akciğer ve kalp hastalıklarıyla sınırlı değil. Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, uzun süre her gün sigara içen 65 yaşın üzerindeki kişilerin % 41’inin dişlerini tümüyle kaybettiklerini söylüyor.

ntv.com.tr 18.05.2015 - 09:40

Sigara bağımlılığı, dişsiz bırakıyor

Sigara bağımlılığı, erişkinlerde diş kayıplarının % 70’inden sorumlu olan periodontal hastalıklar riskini de artırıyor.

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi sorunlara verilen genel ad. Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, her gün sigara içen 65 yaşın üzerindeki kişilerin % 41’inin dişlerini tümüyle kaybettiklerini belirtiyor.

Sigaranın diş etini bakterilere karşı daha savunmasız hale soktuğunu aktaran Dr. Maden, “Hastalığın erken belirtilerinin ortaya çıkmasını engelliyor, tedaviye yanıtı zayıflatıyor. Sigara dumanında bulunan formaldehit, karbon monoksit, amonyak ve arsenik gibi 4000'den fazla kimyasal iyileşme işlemini yavaşlatıp, periodontal tedavinin etkisini azaltıyor. Sigara yüzünden iyileşme de sınırlı bir süre korunabiliyor. Sigara diş etinde enfeksiyon ve dişleri çevreleyen kemikte de erimelere neden oluyor. Kemik erimesi ile dişin destek dokusu azalıyor ve zamanla dişler kaybedilebiliyor” diyor.

Puro, pipo ve tütün çiğnemek gibi diğer tütün ürünlerinin de benzer toksinler içerdiğini ve aynı sonuçları doğurduğunu aktaran Dr. Maden, periodontolojide tedavi şansının, hastanın sigaradan uzak durma iradesine ve ağız bakımına bağlı olduğunu sözlerine ekliyor.

Sayfa Yükleniyor...