Sigara denetimleri sürüyor

Ankara'da kapalı alanda sigara yasağı denetimlerde bin 114 iş yerinden 95'inin yasağı ihlal ettiği belirlendi.

30.03.2012 - 12:20

Sigara denetimleri sürüyor

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nın, ''kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, alışkanlıkları özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu faaliyetlerinin tavizsiz şekilde'' sürdürüldüğünü belirtti.

Aksoy, mücadelede ise küresel olarak kabul gören ''Çocuklar ve gençler başta olmak üzere bireylerin sigara içmeye başlanmasının önlenmesi, sigara içenlerin bu davranışlarını bırakmasının desteklenmesi, sigara dumanına pasif maruziyetin engellenmesi'' temel hedeflerinin esas alındığını ifade etti.

Toplumu pasif sigara dumanına maruz bırakmanın, zararlarından korumanın tek yolunun ise sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda tam olarak yasaklanması olduğunu bildiren Aksoy, şunları kaydetti:

''Bakanlığımız, kapalı alanlarda sigara içme yasağı denetimlerini Türkiye genelinde düzenli olarak devam ettirmektedir. Bu kapsamda 26-27 Mart tarihlerinde, Başkent'te 29 ayrı ekiple eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmiştir. Bin 114 iş yerinde yapılan denetimlerde, 95 iş yerinin yasağı ihlal ettikleri tespit edilmiştir. Bu iş yerlerine bağlı bulundukları kaymakamlıklar tarafından cezai müeyyide uygulanacaktır. Türkiye genelinde il ve ilçe denetim ekipleri hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere denetimlerine aralıksız devam etmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...