Sigara genetik anomali nedeni

Sigaradaki nikotin, kadın yumurtalık hücrelerini etkileyerek genetik anomalilere eğilimi artırıyor.

Haberler 30.10.2012 - 10:22

Sigara genetik anomali nedeni

Nikotin, yumurta hücrelerini bozan ve menopozun beklenenden erken gelmesine yol açan bir zehir olarak nitelendiriliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, menopoz öncesinde sigara içen kadınların yumurtalıklarının, sağlıklı yumurtalar üretmeye direnç gösterdiğini söyledi. Aksoy, “Araştırmalar, sigara kullanımının doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırdığını ve düşük oranlarını artırdığını gösteriyor” dedi.

ERKEK ÜREME SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR
Günde 1 veya 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin spermlerinde şekil ve hareket bozuklukları ile anomalilere rastlandığını belirten Aksoy, “Sigara kullanımı diğer bazı faktörlerin varlığında erkek kısırlığına sebep oluşturabilir. Diğer taraftan erkeğin yoğun sigara kullanımı, sigara kullanmayan eşini pasif içici yaptığı için üreme sağlığında bozulmalara sebep olmaktadır” diye konuştu.

SİGARA KISIRLIK TEDAVİSİNİ NASIL ETKİLER?
Sigara kullanan kadınların döllenmeye hazır yumurtaları daha az ürettikleri ve ilk üç ay düşüklerinde belirgin bir artış olduğu çalışmalarla ispatlanmış durumda. Dr. Aksoy, kısırlık tedavisinden 3 ay önce sigarayı bırakmanın bile sonuca olumlu katkı sağladığını söyledi, “Sigara içen gebeler, daha çok erken doğum ve düşük tartılı bebek dünyaya getirme eğilimindedirler. Ani bebek ölümü sendromu da sigara içilen evlerde sıklıkla rastlanan bir durumdur” dedi.

SİGARAYI BIRAKMAK ÖNKOŞUL OLMALI!
Sigaranın üreme sağlığına zarar verdiği gibi, kısırlık tedavisinin başarısını da düşürdüğünü belirten Aksoy, ”Sigara kullanımından vazgeçmek, kısırlık tedavisine gelen hastalara önkoşul olarak gösterilmeli. Böylelikle bebek, daha sağlıklı ve nikotinsiz bir çevrede gelişme şansına sahip olacaktır” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...