Kapalı alanlarda sigara içme yasağı 4. yılına girdi.

Şanlıurfa'nın Akçamescit, Adıyaman'ın Yeşilkaya ve Kastamonu'nun Ortaöz köylerinde de sigara içmek tamamen yasak.

Köylerini "dumansız hava sahası" ilan eden muhtarlar, Dumansız Hava Sahası'nın 4. yıl dönümünde Ankara’da Sağlık Bakanıyla buluştu.

Yaklaşık 15 yıldır sigara içilmeyen Akçamescit köyünün girişine "bu köyde sigara içilmez" tabelası bile asılı.

Akçamesçit Köyü Muhtarı Abdurrahman Saçarlı, “12 yıldır kullanmıyoruz, tarım işçilerimize de kullandırmıyoruz. Genelde sigara kullanan delikanlılara da kız vermiyoruz” diyor.

Bir başka dumansız köy ise Kastamonu'ya bağlı Ortaöz. Sigarayla mücadele eden muhtar Mahmut Sezer'in Bakandan bir de ricası vardı.

Sezer, “8 yıldır sigara içmiyoruz, içtirmiyoruz. Köyümüzü sigaradan temizledik ama temiz olmayan bir tarafımız var sayın bakanım, kanalizasyon sorunumuz var” diyerek bu sorunun giderilmesini istedi.

Köy muhtarlarının isteklerini dinleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise daha az sigara içilmesi için yeni bir yasa hazırlığının da sinyalini verdi.

Akdağ, “Resimli uyarıların biraz daha büyütülmüş biçimde paketlerin üzerinde olması için yeni bir yasa tasarısı hazırlıyoruz. Ayrıca herhangi bir sigara markasının sigara dışında başka bir üründe kullanılmasını önlemek için yasa tasarısı üzerinde çalışıyoruz” dedi.