Sigara kadınları kalpten vuruyor

İtalya'da yapılan bir araştırma, kadınların içtiği her bir sigaranın kalplerine verdiği zararın erkeklerin tükettiği 5 sigaranınkine eşit olduğunu ortaya koydu.

05.09.2011 - 13:20

Sigara kadınları kalpten vuruyor

Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Milano Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Doktor Elana Tremoli, Avrupa Kardioloji Derneği'nin (ESC) geçen hafta Paris'te düzenlenen kongresinde yaptığı açıklamada, kalp hastalıklarının Avrupa'da yılda yaklaşık 4.3 milyon, İtalya'da da 242 bin kişinin ölümüne neden olduğunu belirterek, bu hastalıkların ortaya çıkmasında sigaranın oynadığı role dikkati çekti.

Finlandiya, İsveç, Fransa ve İtalya'daki bin 694 erkek ve bin 893 kadının katılımıyla yapılan araştırmanın verilerine işaret eden Tremoli, elde edilen sonuçların kadınların sigaranın zararlarına karşı, yaş, tansiyon, sosyal sınıf ve obezite gibi diğer faktörlerden bağımsız olarak oldukça savunmasız olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kadınların içtiği her bir sigaranın kalplerinde yarattığı etkinin bir erkeğin tükettiği 5 sigara ile eş değer olduğu uyarısında bulunan uzmanlar, kadınların bu zararlı alışkanlıklarından kurtulmak konusunda ise pek de istekli olmadıklarını söyledi.

İtalya'da yayımlanan sigara tüketimine ilişkin yıllık rapora göre, ülkedeki sigarayı bırakmayı başaran erkeklerin sayısı 3,9 milyon (yüzde 15,7), kadınlarda ise bu sayı 2,6 milyonda (yüzde 9,8) kalıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...