Sigara yasağı kalp krizi vakalarını azaltı

Sigara yasağının başlamasından bu yana AB'de kalp krizi vakaları yüzde 12 azaldı.

31.08.2009 - 18:03

Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yayımlanan bir araştırmanın sonucuna göre, AB ülkelerinde kamuya açık yerlerde sigara içilmesi yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana kalp krizi vakaları yüzde 12 oranında azaldı.

İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen ve yaklaşık 32 bin uzmanın katıldığı Avrupa Kardiyoloji Kongresi sırasında açıklanan ESC araştırmasıyla ilgili verilen bilgide, kamuya açık yerlerde sigara içilmemeye başlanmasıyla gerek sigara içenlerde gerekse içmeyenlerde kalp krizi vakalarının azaldığı ifade edildi.

Bu arada açıklanan diğer istatistiklerde kalp hastalığından ölenlerin yüzde 29'unun sigara tiryakisi olduğu belirtildi, pasif içicilerde erkeklerin yüzde 23, kadınların ise yüzde 19'unun kalp sorunu yaşama riski bulunduğu kaydedildi. Uzmanlar, sigara tiryakilerinde diğer insanlara oranla yüzde 70 daha fazla ölümcül kalp hastalığı riski bulunduğunu söyledi.

Kongre sırasında konuşan kardiyoloji uzmanları çevre kirliliğinin azalması durumunda kalp hastalıklarıyla bağlantılı ölümlerde de azalma olacağı görüşünü savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...