Türkiye'de 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahaneler gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilemeyeceğini ifade eden hükmünün 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girmesinin ardından yasağa en fazla kahvehane işletmecilerinin uyduğu bildirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, toplumun en fazla sigara tüken kesimleri arasında sağlık çalışanları ve öğretmenlerin geldiğini ifade ederek, ''Sigara tüketiminde mekan olarak ilk sıralarda kahvehaneler geliyordu. Uygulamadan sonra sağlık çalışanları ve öğretmenlerin sigara içme oranında çok yüksek miktarda düşüş var. Bu rakamlar çok sevindirici'' dedi.

Sigaranın en fazla içildiği ortamlar arasında yer alan kahvehanelerde, sigara içilmeme uygulamasının artık benimsendiğini ifade eden Erdöl, ''Kapalı alanlarda sigarayı daha çok okumuş, yazmış, üst düzey yöneticiler içiyor. Kahvehanelerde sigara içilmeme konusunda muazzam bir uyum var, vatandaşlar uygulamayı yağmur, soğuk, kar demeden gönülden destekliyor. Bunu bir prensip haline getirdiler. Kanuna uyum sonucunda sağlık alanında olumlu anlamda çok ciddi geri dönüşümler oluyor. Son yıllarda kalp krizi ve astım gibi sorunlardan acillere başvuranların oranında yüzde 25'lere varan düşüşler yaşanıyor. Bu rakamlar ileri ki yıllarda daha çok artacaktır'' şeklinde konuştu.