5727 sayılı yasayla getirilen kapalı mekanlarda sigara içme yasağının uygulanmasıyla bazı işletmelerin zarar ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tam aksine sigara içilmemesinin değil, sigara kullanımının iş yerlerine zarar verdiğini düşündüğünü söyledi.

Özlü, ''Şöyle ki günümüz iş yaşamındaki profesyonellik sigara kullanımıyla bağdaşmamaktadır. Sigara, sadece iş adamının imajını sarsarak zarar vermekle kalmaz, iş hayatındaki başarıyı bir çok yolla tehdit eder. Bunu gören şirketlerin çoğu, iş yerinde sigara içilmesini ve çalışanlarının sigara kullanımını yasaklamaktadır. Kuşkusuz bu, sigaraya karşı duygusal tepkilerden değil, ortadaki rasyonel gerekçelerden kaynaklanmaktadır'' dedi.

Prof. Dr. Özlü, iş yerlerinde sigara içilmesine göz yuman iş adamlarının da bu gerçekleri öğrendiklerinde aynı yönde davranacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Öncelikle sigara iş yeri yangınlarının yarıdan fazlasının nedenidir. Eğer iş yerinizde sigara içilmesine izin veriyorsanız her an acı acı çalan bir telefonla iş yerinizin yandığını, tüm birikiminizin kül olup gittiğini duymaya kendinizi hazırlamalısınız. Çünkü, çalışanlarınızdan birisinin çöpe tam sönmemiş bir izmarit atmadığından veya sigarasını masa üzerinde unutmadığından asla emin olamazsınız. Ya müşterilerinizin sigara içilen bir iş yeri hakkında ne düşündüklerini hiç merak ettiniz mi? Müşterileriniz iş yerinize adım attıklarında kendilerini karşılayan kesif sigara kokusu, bir an önce orayı terk etmeleri için bilinç altlarına verilen çok güçlü bir mesajdır. Temiz hava solumak yerine, müşterileriniz neden sizin sigara dumanıyla kirlenmiş iş yerinizin havasına tahammül etsin? İş yerinizden müşteri kaçırmak için sigaradan daha usturuplu bir yöntem bulamazsınız.''

SİGARA İŞ YERİ UYUMU VE İŞ BARIŞINI TEHDİT EDİYOR
Sigaranın, iş yeri uyumunu ve iş barışını tehdit eden bir unsur olduğunu vurgulayan Özlü, ''Sigara içen personelin yaydığı kötü ve rahatsız edici kokuya her gün ekmek parası uğruna sabretmek zorunda kalınabilir. Ancak bu durum, açığa vurulmasa bile, iş yerinizdeki personeliniz arasında bir gerginlik ve hoşnutsuzluk nedenidir. Gergin, mutsuz, yanındakilerle kavgalı, birbirinden rahatsızlık duyan elemanlardan ne kadar verim alınabileceğini ise profesyonel yöneticiler çok iyi bilmektedir'' diye konuştu.

Prof. Dr. Özlü, sigara ile iş kazaları arasında da yakın ilişki olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Eş zamanlı olarak sigara ile araç veya makine kullanmak durumunda olan kişilerin, bazen gerekli eş güdümü sağlayamayıp çeşitli kazalara uğradıkları bilinmektedir. Sigarasını yakarken kullandığı aracı takla attıran, elini çarka kaptıran insan öykülerini basından takip ediyor olmalısınız. Sigaranın iş verimini düşürdüğü de bilinen bir gerçektir. Sigara içmeye ayrılan vakit, sigara kullanan bir elemanın mesaisinden her gün çaldığı zaman dilimidir.''

SİGARA DAHA FAZLA İŞ GÜNÜ KAYBINA NEDEN OLUR
İş günü kayıplarının, sadece sigara kullanımına harcanan zaman dilimiyle sınırlı olmadığını da anlatan Özlü, şunları kaydetti:

''Çünkü, sigara kullananların kullanmayanlara göre daha sık hastalandıkları bilinmektedir. Grip, bronşit, sinüzit, farenjit, zatürre, bademcik ve orta kulak iltihabı ile alerjik nezle, astım gibi hekim başvurularının ve istirahat raporlarının en sık nedeni olan solunum yolu hastalıkları, sigara içenlerde içmeyenlere oranla çok daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu hastalıklar, sadece kendisi sigara içen kişilerde değil, çevresel olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de görülmektedir. İş yerinizde sigara içilmesine izin veriyorsanız, elemanlarınızın ikide bir hastalanıp işe gelememesi gibi bir sorunla yüzleşmeniz kaçınılmazdır. Sektörde iddialı bir yönetici veya iş sahibiyseniz, bütün bu gerçekleri göz ardı edip, elemanlarınızın sigara içmesine veya iş yerinizde sigara içilmesine müsamaha gösterebilir misiniz? İş yeri sahiplerinin ve yöneticilerin yasanın gereğine uyarak, kurum ve işletmelerini bir an önce tam sigarasızlaştırmaları en doğrusudur.''