‘Sigaraya bakışta çelişki var’

Türk Toraks Derneği Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Dağlı, “Sağlık Bakanlığı sigara karşıtı önlemler almaya uğraşırken, kamunun diğer bütün kuruluşları sigarayı teşvik eder bir çaba içerisinde'' dedi.

Haberler 09.07.2012 - 12:36

‘Sigaraya bakışta çelişki var’

Türk Toraks Derneği Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Bakanlığı'nın sigara karşıtı önlemler almaya uğraşırken, kamunun diğer bütün kuruluşlarının sigarayı teşvik eder bir çaba içerisinde olduğunu belirterek, ''Sigara içilmesinin önüne geçmek için fiyatları yükseltmek ve bütün kamu politikalarını eş güdüm içinde Sağlık Bakanlığı kararları doğrultusunda çalışır hale getirmek gerekir'' dedi.

Prof. Dağlı, sigara ile mücadelede toplumun ve kurumların ortak hareket etmesinin önemine işaret etti. Türkiye'de sigara konusunda çelişkili uygulamalar sergilendiğini vurgulayan Dağlı, Sağlık Bakanlığı sigara karşıtı önlemler almaya uğraşırken, kamunun diğer bütün kuruluşlarının sigarayı teşvik eder bir çaba içerisinde olduğunu söyledi. Dağlı, şöyle konuştu: ''Sayın Başbakan'a bu bilgileri mutlaka ulaştırmak lazım. Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) sigaranın kullanımını teşvik eden politikalar benimsiyor. 2011 yılının Kasım ayından bu yana 512 yeni tütün ürününe ruhsat verildi. Yani Sağlık Bakanlığı'nın çabalarını kamunun diğer kesimi maalesef boğuyor. Dolayısıyla bir koordinasyon kurulması lazım. Sigara kullanımı ile mücadele sadece Başbakan'ın, Sağlık Bakanlığı'nın işi olarak değil, çok daha büyük ölçekte değerlendirilmeli. Maliye Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TAPDK'nın birlikte politikalarını gözden geçirip, eş güdüm içerisinde tütün kullanımının azaltılması için çalışması lazım. Başbakan'ın ivedilikle bir koordinasyon kurulu toplaması lazım.''

''SİGARA FİRMASINDAN KIZILAY'A BAĞIŞ YAPILMIŞ''
Uluslararası sözleşmelerin ''sigara firmalarıyla kamu arasında hiçbir ilişki olmaması gerekir'' hükmünü içerdiğini, Türkiye'nin de bu sözleşmeye 2004 yılında imza koyduğunu belirten Dağlı, ''Yani, kanunumuz bu. Sigara firmalarının ciddi olarak kamunun içerisinde yer aldığının birçok kanıtı var. Sağlık çalışanları olarak sağlıktan fedakarlık edemeyiz. Ama sigara firmaları da kendi ürünlerini çok satmak istiyorlar, aramızda bir anlaşmanın olması mümkün değil. Dolayısıyla uzak durun, sigara firmasıyla ilişkiniz varsa her hangi bir denetim mekanizmasında bunu şeffaf yapın, bildirin, açıklayın, sayfanıza koyun, takip edilebilir olsun. Kanun, bunu istiyor'' şeklinde konuştu.

Sigara içilmesinin önüne geçmek için fiyatları yükseltmek ve bütün kamu politikalarını eş güdüm içinde Sağlık Bakanlığı kararları doğrultusunda çalışır hale getirmek gerektiğini kaydeden Dağlı, aksi takdirde tütün kontrolünün başarıya ulaşmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...