Sigarayı bırakmak için fırsat olabilir

Oruç tutan tiryakiler için Ramazan ayı bağımlılıktan ömür boyu kurtulmak için iyi bir fırsat olabilir.

27.07.2012 - 15:15

Sigarayı bırakmak için fırsat olabilir

Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç sigara bırakma yöntemleri ve teknikleri hakkında bilgi verirken yeniden başlamamak için de önerilerde bulunuyor.

Dünyada günümüzde 1,3 milyar kişi sigara kullanıyor. Ülkemizde ise 15 milyon kişinin sigara içtiği biliniyor. Türkiye nüfusunda sigara içenlerin oranına bakıldığında, ülkemizde 2010 itibari ile nüfusun yüzde 27,1’i yani üç kişiden biri sigara kullanıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Ramazan ayının sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir fırsat olabileceğini vurguluyor.

Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Ramazan nedeniyle herhangi bir maddenin tüketilemediği bir sürece girildiğini ve bu süreçte bağımlıların sigaradan uzaklaşabileceklerini, bağımlılıklarını kontrol altına alabileceklerini, dolayısıyla bunun bir fırsat olabileceğini ifade ediyor. Kılınç’a göre tiryakiler tedavilerini Ramazan süresince planladıkları ve hekimlerden yardım aldıkları takdirde bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle sigarayı bırakmaları kolaylaşabilir.

Prof. Dr. Kılınç, bu noktada bilimsellikten uzak yöntemlere de dikkat çekiyor ve “Ülkemizde 2009’da çıkan son yasadan sonra hem zaman içinde sigaranın zararlı olduğunun farkına varılmasıyla hem de bu sürecin daha bilinir duruma gelmesi ile bilimselliği kanıtlanmış yöntemler daha çok tercih edilmeye başlandı. Ancak bilimselliği kanıtlanmamış yöntemler de hala kullanılmakta. Bilimsel olmayan yöntemler de bir şekilde halka çeşitli kanallardan lanse ediliyor çünkü bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen 15 milyonluk bir ‘müşteri kitlesi’ söz konusu. Bizim önerimiz bilimselliği kanıtlanmış, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kabul edilen yöntemlerin kullanılmasıdır” diyor.

TEKRAR BAŞLAMAK İSTEMİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT
Prof. Kılınç, Ramazan’da sigarayı bırakıp tekrar başlamak istemeyenler için de sigara tiryakilerine şunları öneriyor: “Sigara bağımlılarının beyinlerinde bunu geçici bir süreç olarak kodlamamaları gerekiyor. Tütün kullanımını kurtulmaları gereken bir davranış olarak algılamaları lazım. Bu sadece Ramazan’da değil, yaşam boyu kurtulmayı gerektiren bir davranış. Böyle düşünürlerse, sadece ‘Ramazan ayında değil bütün ömür boyu sigarayı bırakacağım’ derlerse ve yola bu şekilde çıkarlarsa Ramazan sigarayı bırakmak için gerçekten bir vesile olabilir.”

Gün boyu sigarasız kalıp sahurda veya iftarda üst üste sigara yakan tiryakilere de Prof. Dr. Kılınç’ın bazı uyarıları var: “Sigara nasıl içilirse içilsin zararlı olan bir maddedir, her dozu ve her şekli zararlıdır ama sahurda ve iftarda üst üste içilmesi yüksek konsantrasyonda nikotin ve diğer zehirli maddelerin kana karışmasına yol açar. Bu da altta yatan ya da tanısı konmamış hastalıkların ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Hatta ani kalp krizleri ve beyin kanamaları gelişebilir.”

SİGARAYI BIRAKMAK VÜCUDU NASIL ETKİLİYOR?
Prof. Dr. Kılınç sigarayı bırakanlardaki iyileşme süreciniyse şöyle özetliyor: ”Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlıyor. Nabız ve kan basıncı hemen normale dönüyor. 1. günde kanda zehirli maddeler saptanamıyor ve 1. ayda kalp damarları normal boyutuna ulaşıyor. 1. yılın sonunda kalp krizi geçirme riski 2 kat azalıyor. 5. yılın sonunda kanser riski yarı yarıya azalıyor. 10. yılın sonundaysa eğer kalıcı bir hasar oluşmamışsa sigarayı bırakanların hiç sigara içmemişlerle eşit düzeye geldiğini biliyoruz. Bu nedenle tiryakilere sigarayı kendi iradeleriyle bırakabileceklerini düşünmüyorlarsa bir hekime ya da bir uzmana başvurmalarını öneriyoruz. Şunu herkesin bilmesi önemli, tedavi edilebilir bir hastalıktan söz ediyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...