Sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat

Prof. Dr. Hilal Özcebe, "Ramazanda oruç nedeni ile gün boyu saatlerce sigara içmeden durabilen kişiler bu davranışlarını sürdürebilir ve sigaradan tamamen kurtulmuş olur" dedi.

Anadolu Ajansı 08.07.2013 - 14:54

Sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, sigaranın zararlarının artık herkes tarafından iyi bilindiğini söyledi.

İçenlerin büyük bölümünün sigarayı bırakmak istediğini, ancak çeşitli nedenlerle başarısızlığa uğrayanlar olduğunu anlatan Özcebe, "Ramazan ayı sigarayı bırakmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Ramazanda oruç nedeni ile gün boyu saatlerce sigara içmeden durabilen kişiler, bu davranışlarını sürdürebilir ve sigaradan tamamen kurtulmuş olur" dedi.

Ramazan ayının, insanların nefislerine hakim oldukları bir dönem olduğu için sigarayı bırakmanın daha da kolaylaşacağını ifade eden Özcebe, şunlara dikkati çekti: "Sigara içilmesi herkes için ve her zaman zararlıdır. Ama sigara içmek Ramazan ayında daha büyük tehlike yaratabilir. Gün boyu aç ve susuz kaldıktan sonra akşam olduğunda oruç açılır ve akşam yemeği yenir. Yemekten hemen sonra kan dolaşımı ile mide ve bağırsaklara daha fazla kan gönderilir. Bu yüzden örneğin kalp, beyin, böbrek gibi yaşamsal öneme sahip organlara giden kan miktarı azalabilir. Bu durum özellikle kalp ve beyin damar hastalığı olanlar açısından ciddi risk oluşturabilir."

Prof. Dr. Hilal Özcebe, sigara içenlerin Ramazan ayının yaratacağı bu fırsatı değerlendirmeleri ve sigaradan kurtulmaları gerektiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...