"Silikon protezler meme kanseri yapmaz"

Meme proteziyle kanser arasında bağlantı olmadığını belirten Cerrah Emiroğlu, "Silikon protezli bir göğüste kanser gelişme riski artmaz, normal göğüs dokusuyla aynıdır" dedi.

Anadolu Ajansı 24.03.2015 - 15:30

"Silikon protezler meme kanseri yapmaz"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Emiroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, her kadının meme yapısı ve hacminin çok farklı olduğunu, küçük ya da asimetrik meme problemlerinin giderilmesinde en geçerli yöntemin silikon protezler olduğunu söyledi.

Son yıllarda yağ ve kök hücre ile zenginleştirilmiş enjeksiyonlarla da büyütme ameliyatları yapılabildiğini aktaran Emiroğlu, silikon içeren ürünlerin, kozmetikte ve tıpta başka amaçlarla da kullanıldığına işaret ederek şunları kaydetti.

"Protez konulacak hastaya ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi yapılır. Göğüs büyütme ameliyatında, proteze ait sorunlar olabilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir. Protez konmuş göğüslerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez, mamografide bir boşluk olarak görülür. Silikon protezli bir göğüste kanser gelişmesi riski artmaz, normal göğüs dokusuyla aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli göğüste de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır."

Emiroğlu, meme proteziyle meme kanseri arasında herhangi bir ilişki bulunmadığını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...