Sindirella ayağı adımlarınızı bozabilir

Küçük ve zarif ayaklara sahip olmak için ‘Sindirella Estetiği’ yaptıranların sayısı artıyor, ancak uzmanlar, bu yöntemin yürüme fonksiyonlarını bozabileceği uyarısında bulunuyor.

08.02.2012 - 10:07

Sindirella ayağı adımlarınızı bozabilir

Estetik gerekçesiyle ayak yapısının inceltilmesi ya da parmak boylarının değiştirilmesinin sakıncalı olduğunu belirten Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can, “Ayakta özellikle başparmağın kısaltılması ya da uzatılması, vücuttaki ağırlık dağılımını değiştirir. Özellikle kasların çalışmasıyla ilgili dengeler bozulur, kaslarda belirgin incelme ya da kalınlaşma olur. Böylece hem estetik görünüm hem de tıbbi açıdan fonksiyonlar olumsuz etkilenir. Üstelik olumsuz etkiler anında değil de gelişecek dejenerasyona bağlı olarak ağrı ile birlikte artık geri dönüşümü mümkün olmayan bir noktaya gelindiğinde ortaya çıkabilir” diyor.

AĞRILI PROBLEMLERE ÇÖZÜM ESTETİK CERRAHİDE
Prof. Dr. Zeki Can, ameliyatın zorunlu olduğu durumlarda estetik cerrahinin yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Can uygulanması hastalara fayda sağlayan estetik cerrahi operasyonları şu şekilde sıralıyor: “İleri yaşlarda görülen ve Halluks Valgus dediğimiz başparmağın dışarı doğru açılanmasıyla ortaya çıkan ağrılı durum, ileri boyutlara geldiğinde cerrahi müdahaleyi zorunlu hale getirebiliyor. Bu noktada yapılan bir düzeltme, kişinin yaşam kalitesini arttırıyor. Ayrıca, çekiç parmak denilen ve ayak başparmağının çok büyük olması durumu da cerrahi müdahale ile küçültülmeyi gerektirebiliyor. Sindaktili denilen ve parmakların birbirlerine yapışık olması anlamına gelen deformiteye yine estetik cerrahi çözüm sunuyor.

KEMİK YAPISINI BOZMAYACAK GİRİŞİMLER YAPILABİLİR
Ayak tabanı ve kenarlarında oluşabilen ve callus adı verilen nasırlar ya da tırnak yataklarında oluşabilecek tırnak batmalarının cerrahi olarak tedavi edilmesi ise hem kişiyi rahatlatıyor hem de görüntüde düzelme sağlıyor. El sırtında olduğu gibi ayak sırtında da yaşlanmayla birlikte cilt görünümü bozuluyor. Bu görüntü otolog yağ enjeksiyonu gibi dolgu maddeleriyle iyileştirilebiliyor. Yanı sıra epilasyon ve terleme sorunun giderilmesine bağlı uygulamalar da kemik yapısını bozmayacak cerrahi olmayan girişimler arasında yer alıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...