Sinüzit tedavisinde farklı bir yöntem; Balon Sinuplasti

Balon sinüplasti tekniği sinüzit tedavilerinde, seçilmiş uygun vakalarda, doku ya da kemiklerin kesilip çıkarılması söz konusu olmaksızın tıkanmış olan sinüslerin açılmasında kullanılan yeni bir teknoloji.

19.03.2009 - 13:12

Bayındır Hastanesi Söğütözü Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç.Dr. Tuncay Özçelik, balon sinüplasti teknolojisinin kullanma aşamalarını anlatıyor.

“Birinci aşamada, balon sinüplasti sistemini kullanarak hedef alınan sinüse ulaşmak için yavaşça burun deliklerine sinüs kılavuz kateter ve esnek bir sinüs yol gösterici yerleştirilir. Daha sonra sinüs balon kateter sinüs gösterici üzerine geçirilir” dedi. İkinci aşamada, sinüs balon kateterin tıkalı sinüs ağzına yerleştirildiğini ve yavaşça şişirildiğini ifade eden Özçelik, üçüncü aşamada, balon sinüplasti sisteminin sinüs kanalı açık bırakılacak ve normal sinüs drenajı ve fonksiyonu eski haline getirilecek şekilde çıkarıldığı bilgisini verdi.

Güvenilir ve etkin cerrahi alet kullanımının bir miktar risk içerirken, klinik araştırmaların balon sinüplasti sisteminin, sinüzit semptomlarını azaltmasında güvenilir ve etkin olduğu dile getiren Özçelik, “Minimal invazif Balon Sinüplasti teknolojisinde burun deliklerinden sokulan küçük, yumuşak, esnek cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar, bloke sinüs ağızlarını yavaşça açmaktadır. Kanamada azalma Balon SinüplastiTM teknolojisinin kullanıldığı cerrahide birçok vakada, hiçbir doku ya da kemiğin çıkarılmazı söz konusu olmadığından kanamada azalma olabilir. Bunun sonucunda, rahatsızlık verici nazal tampona ihtiyaç da ortadan kaldırılabilir” dedi.

HIZLI İYİLEŞME SÜRESİ

İyileşme süresi hastaya göre değişmekle birlikte, çoğu insanın normal aktivitelerine 24 saat içinde dönebileceğini belirten Özçelik, balon sinüplasti teknolojisinin tedavi seçeneklerini sınırlandırmadığını, endoskopik bir araç olduğunu diğer tıbbi tedavilerle ya da cerrahi tekniklerle birlikte kullanılabileceğini vurguladı.

Yaygın bir sorun olan sinüzitin, Dünya’da her yıl 37 milyon insanı etkilediğini ifade eden Özçelik, sinüzitin, artirit ve hipertansiyondan daha yaygın olduğunu dile getirdi. Özçelik, sinüzitin yaşam kalitesi üzerinde diyabet ya da konjestif kalp yetmezliğinden daha fazla etkili olduğunu kaydetti. Özçelik, sinüzit semptomlarının, insanları fiziksel, fonksiyonel ve duygusal olarak etkilediğini sözlerine ekledi.

SİNÜZİT NEDİR?

Sinüzit, sıklıkla, bakteriyel, ve/veya viral enfeksiyonlar sebebiyle sinüs ağzının bloke olması sonucu sinüs boşluklarında iltihap birikmesidir.

SİNÜZİTİN YAYGIN SEMPTOMLARI

1. Yüzde ağrı, basınç, tıkanma ya da doluluk

2. Nazal tıkanma ya da blokaj

3. Burundan gelen rengi solmuş mukus. Rengi solmuş post-nazal drenaj

4. Koku hissinin kaybı

5. Baş ağrısı , Yorgunluk

6. Öksürük, balgam

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...