Şişman kadının anne olması zor

Bilimsel araştırmalarla şişmanlığın tüp bebek tedavisini olumsuz etkilediğinin kanıtlandığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, "Şişman kadının anne olması da zor" dedi.

Haberler 15.10.2014 - 13:00

Şişman kadının anne olması zor

Obezite toplumu her açıdan olumsuz etkiliyor. Eskilerin deyimi ile artık ‘bir dirhem et, bin ayıp kapatmıyor’, hatta anne olmak isteyen kadının başına dert oluyor. Amerika’da yapılan bilimsel araştırmalar şişmanlığın tüp bebek tedavinde de ciddi sorunlara yol açtığını gösterdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, obezitenin tüp bebek tedavilerine etkisini, “Yumurtalar daha az döllenir ve östrojen seviyeleri daha düşük olur. Şişmanlık oranı arttıkça gebelik oranları düşer ve canlı doğum oranlarında azalma olur. Yani düşük oranı artar” diye özetledi.

Anne olmak isteyenlerin karşılaştıkları sorunların modern yaşam koşulları ve beslenme şekilleriyle paralellik gösterdiğini belirten Prof. Tıraş, kadında vücut kitle endeksine göre ağırlık ve boy ölçülerinin oranlanması 30'un üzerine çıktığında obezitenin söz konusu olduğunu söyledi.

Erken doğum riskinin düşük kilolularda bile % 75 arttığını dile getiren Prof. Tıraş, fazla kilolularda bu oranın 2.4 kat arttığını söyleyerek, "Özetlersek; şişmanlık tüp bebek tedavisinde gebelik ve canlı doğum oranlarını düşürür, yumurta ve embriyo üzerine olumsuz etkileri vardır. Sistemik etkileri nedeniyle rahim içi çevreye yaptığı etkileri yüzünden gebeliğin oluşmasını engeller" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...