Şişmanlık sadece yemekten kaynaklanmaz!

Şişmanlık sadece fazla yemekten kaynaklanmıyor. Çünkü şişmanlık, birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etkenin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalık.

20.04.2011 - 09:07

Şişmanlık sadece yemekten kaynaklanmaz!

“Kilo problemi olan birçok kişinin arşivinde belki binlerce sayfa rejim listeleri vardır. Bu listelerde birçok yiyecek gramla ölçüler içerir. Kişiler genelde bu listeleri yapmak için sosyal yaşamlarından ödün verirler. Sosyal yaşamlarına devam etmek isteyenler ise rejim listelerinde yazan yiyecekleri yanlarında taşırlar” diyen Obezite ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya, fazla kilolu kişilerin hayatlarını diyet öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmamalarını öneriyor.

Öncelikle fazla kilonun nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirten Dr. Ayça Kaya, “Çünkü şişmanlık sadece fazla yemekten kaynaklanmıyor. Bu durum birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etmenin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalıktır. Yani basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzemez. Üst solunum yolu enfeksiyonundan sorumlu olan ajan bir mikroptur ve bir antibiyotik içildiğinde bu hastalık geçer. Fazla kilolu olmak durumunda ise neden birçok etkene bağlı olduğundan, mucize bir diyet, mucize bir cerrahi yöntem veya mucize bir ilaç kullanımı ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün olmaz” diyor.

MUCİZELERE İNANMAYIN...
Zayıflamak deyince birçok kişinin mucize diyetlerin ve mucize bitkisel desteklerin peşine düştüğünü belirten Kaya, şu önerilerde bulunuyor: “Kısa süreli yapılan diyetlerin en önemli zayıf noktası insanın yaşamına uygun olmamasıdır. Bu yüzden diyet bırakıldığı zaman verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Bugün tıbbi olarak insan vücudunun ihtiyacı olan temel besin maddeleri; karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Bu besinler düzenli ve dengeli şekilde alınmazsa vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Kansızlık, saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, sinirlilik ve hatta çok katı yapılan diyetlerde kalpte ritim problemleri ortaya çıkıp ani kalp durmalarına neden olabilir. Dolayısıyla bu tür diyetler sağlığa son derece zararlıdır.

HEMEN HAREKETE GEÇİN...
Kilolarınızdan sonsuza kadar ve kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız hemen, şimdi harekete geçin. Önce bir iç hastalıkları uzmanına başvurarak metabolik ve hormonal durumunuzu kontrol ettirin. Bununla birlikte yeme içeriğinizi ve yeme davranışınızın da detaylı araştırıldığı bir muayeneden geçin. Beraberinde hiçbir şeyin yasak olmadığı, rejimin asla bozulmadığı ama gün içinde kendi dengelemenizi yapabileceğiniz sağlıklı beslenme prensiplerini öğrenin."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...