“Şişmanlık tedavisinden sonra kilo almak önemli bir sorun”

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemlere değinen Genel Cerrah Doç. Dr. Fahri Yetişir, şişmanlık tedavilerinden sonra tekrar kilo alma problemine dikkat çekerek, tekrar kilo almayı engellemenin en iyi yollarından birinin düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak olduğunu söyledi.

İHA 04.05.2019 - 13:53

“Şişmanlık tedavisinden sonra kilo almak önemli bir sorun”

Obezite ameliyatının diğer yöntemlerle kilo vermeyi denemiş fakat başarılı olamamış hastalara önerildiğini kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, obezite cerrahisinde en çok yapılan yöntemin gastrik bypass olduğunu söyledi.

Yetişir, gastrik bypass yöntemini; “Midenizde küçük bir poş oluşturulur (2030 cc kadar) bu poş direkt olarak ince bağırsağa bağlanır. Böylelikle yiyecekler bu küçük mide poşuna oradan da ince bağırsağa geçerler, bu esnada midenin geri kalan kısmına, on iki parmak bağırsağına ve 200 cm yakın bir ince bağırsak kesimine hiç uğramamış, bypas etmiş olur. Bu şekilde hem daha az bir besin ile doyma sağlanabilmekte ve çok uzun bir bölüm devre dışı bırakıldığı için besinlerin önemli bir kesimi sindirilememektedir” şeklinde anlattı.  

Tüp mide yönteminin, midenin boylu boyunca kesilerek midenin fundus tarafının alınması ve tüp şeklinde bir mide bırakılması olduğunu ifade eden Doktor Fahri Yetişir, şu bilgileri verdi:

“Burada bırakılan mide poşu yaklaşık 45120 cc civarındadır. Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisi içerisinde yapılması en kolay ameliyatlardan birisidir. Biliopankreatik diversiyon ameliyatında ise tüp midede olduğu gibi midenin bir kısmı çıkarılır ve ardından midenin çıkış kapakçığı korunarak on iki parmak bağırsağının birinci kısmından kesilir ve burası ince bağırsağın önemli bir kısmı devre dışı bırakılarak orta kesimine yakın bir yere bağlanır. Metabolik cerrahi; bu şişman hastaların eş zamanlı şeker hastalığının da olduğu durumda tercih edilen ve şeker hastalığını daha etkili ve kalıcı bir şekilde çözen ameliyatlar bütünüdür. Bu ameliyatta da tüp mide ameliyatı yapılmakta ve ince bağırsaklarında yer değişim işlemi yapılmaktadır.”

““HAYATINIZI TEDAVİYE GÖRE ŞEKİLLENDİRMELİSİNİZ”

Genel Cerrah, şişmanlık tedavisinden sonra tekrar kilo almanın sorun yaratacağını belirterek, “Şişmanlık tedavisinin hangisini yaparsanız yapın tekrar kilo almak önemli bir problemdir. Kilo kaybettirmesi için ilaç almışsanız ilacı bırakır bırakmaz büyük olasılıkla kiloları tekrar geri alacaksınız. Kilo kaybetmek için ağır diyetler yapmışsanız bunu bırakır bırakmaz fazlası ile tekrar geri kilo alacaksınız. Hatta obezite ameliyatından sonra bile eğer yüksek kalorili yiyecekler tüketmeye başlarsanız uzun dönemde yine kilolarınızı geri alabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen sizin kilo verme cabalarınız hiçbir şekilde beyhude değildir. Tekrar kiloları geri almayı engellemenin en iyi yollarından birisi düzenli fiziksel aktivite egzersiz yapmaktır. Amaç günlük 60 dakika olmalıdır. Kiloları geri almamanın diğer önemli yolu da sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Yaşam şeklinizi bu iki konudan ödün vermeyecek şekilde organize etmelisiniz. Arkadaşlıklarınızı, iş hayatınızı, eğlence hayatınızı ve kendi kişisel yaşamınızı buna göre şekillendirmelisiniz.” 

VİDEO: OBEZİTE RİSKİ BEBEKLİKTE HESAPLANABİLECEK

Sayfa Yükleniyor...