Sıtma aşısına onay çıktı

Özellikle Afrika'da on binlerce kişinin ölümüne neden olan Sıtma'ya karşı geliştirilen aşıya onay çıktı. 30 yıllık bir çalışmanın ürünü olan aşının kullanılabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü'nden son bir onay alması gerekiyor.

ntv.com.tr 24.07.2015 - 13:35 | Son Güncelleme : 24.07.2015 - 13:43

Sıtma aşısına onay çıktı

Her yıl yaklaşık 600 bin insanın hayatına mal olan Sıtma hastalığına karşı umut verici bir gelişme yaşandı.

Sıtma'ya karşı geliştirilen ve 30 yıldır testlere tabi tutulan aşı gerekli izni aldı. 

30 yıllık araştırmanın yer aldığı 230 bin sayfalık çalışmayı inceleyen Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 'Mosquirix' isimli aşıyı onayladı.

Ancak bu onay, aşının kullanımına başlanacağı anlamına gelmiyor. EMA'dan onay alan aşının virüsle savaşmak için kullanılmasından önce son aşama olan Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) de onay alması gerekiyor. 

Sıtma ile savaşmak için henüz gerekli tüm onayları alamayan Mosquirix, yine de büyük bir heyecan yaratmış durumda. Şu ana kadar 356 milyon dolarlık yatırım ile son halini alan ilacın önümüzdeki yıllarda yaklaşık 250 milyon dolar daha yatırım alması bekleniyor.

Aşının kullanıma girmesinin ardından özellikle Afrika'daki ölüm oranında ciddi bir düşüş yaratmasına kesin gözüyle bakıyor. Mosquirix'in WHO'dan onay alması durumunda ise 5 yıl içinde kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...