Sıtmanın çaresi kısır sivrisineklerde mi?

Sıtma nedeniyle her yıl bir milyon kişi ölüyor, hastalık ayrıca Afrika'daki çocuk ölümlerinin yüzde 20'sinin sebebi. Bilim insanları, öldürücü hastalık sıtmanın yayılmasını önlemek amacıyla spermi olmayan sivrisinek üretti.

09.08.2011 - 14:36

Sıtmanın çaresi kısır sivrisineklerde mi?

Uzmanlar, kısır erkek sivrisineklerin doğaya salınmasının sivrisinek nüfusunun azaltılmasında önemli bir adım teşkil edeceğini söylüyor.

Kısır böcek üretimi daha önce de Japonya'da pamuk kurdu ve büyükbaş hayvanlara saldıran kurt sineği lavrası ile uygulanmış ve başarılı olmuştu.

Ancak sivrisineklerin radyasyona maruz kalması, onları daha zayıf kıldı ve çiftleşme konusunda sıtma taşıyan sivrisineklerle baş edemez hale geldiler.

Bunun üzerine araştırmacılar, sivrisineklerin kısırlaştırılması için yeni bir yol keşfetti. Sivrisineklere, sperm gelişimi için gerekli olan zgp genini devre dışı bırakacak RNA parçaları enjekte edildi.

Aylar süren çalışmalar sonrasında, araştırmacılar 100 civarında kısır sivrisinek üretti. Dişi sivrisineklerin, bu erkeklerle de çiftleşmeyi seçtiği gözlemlendi. Dişi sivrisinekler, hayatları boyunca yalnızca bir defa çiftleşiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...