Sivas'ta MERS şüphesi

Sivas'ta, Hac'dan döndükten sonra rahatsızlanan 82 yaşındaki C.G. MERS virüsü ön tanısıyla hastanede gözlem altına alındı.

Anadolu Ajansı 21.10.2014 - 17:44

Sivas'ta MERS şüphesi

Bir süre önce Hac'dan dönen 82 yaşındaki C.G, yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetiyle Sivas Devlet Hastanesine başvurdu.

Çeşitli önlemlerin alındığı hastanenin acil servisinden MERS virüsü şüphesiyle ambulansla özel kıyafetli ekip tarafından Numune Hastanesine sevk edilen C.G, gerekli tetkiklerin ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürüldü.

C.G'nin götürüldüğü 3 hastanenin personelinin de koruyucu önlemler aldığı görüldü.

Numune Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Hilmi Ataseven, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hastamız, MERS virüsü ön tanısıyla bize geldi. Hastanın mevcut şikayetleri ve fiziki tedavisi her ne kadar bu hastalığı düşündürse de bunu söylemek için erken bir durum, gerekli tedbirleri aldık" dedi.

Hastadan kan örneği alındığını ve laboratuvar çalışması yapıldığını ifade eden Ataseven, şunları kaydetti: "Tedbir olsun diye, yüzde 100 tanımız olmasa da bir kanaat oluşmuş olduğu için Üniversite Hastanesiyle görüşerek hastamızı sevk ettik. Umarım bu hastalık çıkmaz. Biz gerekli önlemleri almış durumdayız. Bu hastalık için yüzde 100 demek için erken bir durum. Takip edeceğiz."

Numune Hastanesinde görevli enfeksiyon hastalıkları uzmanı Mustafa Merdan Özcan da hastanın genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Özcan, "Hastanın ateşi 39 dereceydi, şuuru açıktı. Bu durumda 'MERS virüsüne yakalandı' diyemiyoruz. Numune alıp Ankara'ya gönderdik, takip ediyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...