Sivri, yüksek ve sağlıksız

Vücudun yükünü taşıyan ayaklarda birçok faktörün etkisiyle ciddi sorunlara neden olabilen şekil bozuklukları meydana geliyor. Bu faktörlerden biri de yanlış seçilmiş ayakkabılar.

18.04.2012 - 09:39

Sivri, yüksek ve sağlıksız

Genetik etkenler, kas hastalıkları, düztabanlık ve diyabet gibi faktörler, Halluks Valgus denilen ayak şekil bozukluğunun oluşmasına neden oluyor. Sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar da sorunun oluşmasında önemli rol oynuyor. 'Hem moda hem de ayak sağlığı' diyen kadınlar için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, ayak sağlığını koruyacak önerilerde bulundu.

Ayakkabı seçiminde yapılan hatalar nedeniyle kadınlarda ayak şekil bozukluklarının çok daha fazla görüldüğünü belirten Dr. Sarban, ayakta şekil bozukluğuna neden olan 7 etkeni şöyle sıraladı:

1- TOPUKLU VE SİVRİ BURUNLU AYAKKABILAR
Topuğu 8-10 cm’den yüksek ve sivri burunlu ayakkabı giymek ayakların en büyük düşmanı. Topuklu ayakkabı ayağın ön kısımlarına büyük yük binmesine neden oluyor. Bir de üzerine ayakkabının sivri burunlu olması parmakları sıkıştırıp üst üste bindiriyor. Bu durumda da başparmak ikinci parmağın üzerine biniyor ve şekil bozukluğu meydana geliyor.

2- GENETİK YATKINLIK
Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayaktaki şekil bozukluğunda da genler büyük rol oynuyor. Özellikle anne tarafında bu sorunu yaşayan kişilerde sorunun ortaya çıkması olası.

3- DÜZTABANLIK
Düztaban kişilerde orta ayakta normalde olması gereken ark düzleşiyor. Bu nedenle zaman içerisinde gelişen kas dengesizliği ayakta şekil bozukluğuna neden olabiliyor.

4- KAS HASTALIKLARI
Ayakta şekil bozukluğunun oluşumunda kasların büyük önemi bulunuyor. Eğer kişide herhangi bir kas rahatsızlığı varsa kaslarında deformite çok daha kolay oluşuyor. Sonuç olarak da kasların yıpranmış olması parmakların birbirlerinin üzerine çıkmasına neden oluyor.

5- DİYABET HASTALIĞI
Diyabet vücutta birçok organa etki ediyor. Ayak da diyabet hastalığının zarar verdiği bölgeler arasında.Ayaktaki his kusuruna bağlı olarak yaralar ve parmaklarda şekil bozuklukları oluşabiliyor

6- İLERLEYEN YAŞ
Yaşın ilerlemesiyle birlikte deformite artıyor ve kaslar elastikiyetini kaybediyor. Hayatı boyunca hiç ayakkabı giymeyen birinin dahi 60 yaşından sonra ayaklarında şekil bozukluğu oluşabiliyor.

7- DANS ETMEK
Dansı meslek olarak yapanlar parmak uçlarında uzun süre durdukları için bu bölgede deformiteler meydana geliyor. Özellikle çocukluk çağından itibaren bale yapanların ergenlik döneminde ayaklarında şekil bozuklukları meydana geliyor.


ERKEN TEŞHİSTE AMELİYATLA TEDAVİ MÜMKÜN
Halluks valgus estetik bir sorun gibi düşünülse de altında ciddi bir sağlık sorunu yatıyor. Eklem tamamen yerinden çıkıyor ve yer değiştiriyor. Bu durum eklem kıkırdağında kayıplara neden olurken ciddi ağrıları da beraberinde getiriyor. Öyle ki tedavi edilmeyen hastaların ilerleyen dönemlerinde yürümesi dahi zorlaşıyor. Erken teşhis, ayakta oluşan şekil bozukluğunun tedavisinde büyük rol oynuyor. Ameliyatla kıkırdaktaki harabiyet gideriliyor. Ancak hastalık ilerlediyse ameliyatla bile düzeltilemeyecek şekil bozukluklarıyla karşılaşılabiliyor.

AYAKTA ŞEKİL BOZUKLUĞUNU ÖNLEYECEK ÖNERİLER
- Ön kısmı geniş, topuğu 5 santimi geçmeyen ayakkabıları tercih edin.
- Ailesel yatkınlığınız varsa 15 yaşından itibaren parmak arasına silikon makara takın.
- Babet tarzı ayakkabıları kullanmayın. yakkabınız dümdüzse içerisine topuk yükseltici koyun.
- Genetik yatkınlık durumunda ergenlik dönemindeki çocuğunuzu ortopedi muayenesine götürün.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...