Sivrisinekleri insan kokusuyla avlama

Edirne Belediyesi yaz aylarında artış gösteren sivrisinek ve kara sinek popülasyonuna karşı sineksavarlı önlem aldı.

Anadolu Ajansı 05.06.2016 - 10:08

Sivrisinekleri insan kokusuyla avlama

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu kentteki sivrisinek mücadelesine yıl boyunca devam ettiklerini söyledi.

Sivrisineksavar projesinin deneme aşamasında olduğunu anlatan Tanrıkulu, "Sivrisineklerin yoğun şekilde ortaya çıktığı yaz aylarında, halkımızın daha az rahatsız olması ve misafirlerimizin rahat şekilde kentimizi gezebilmesi için özgün projelere imza atıyoruz. Belediye başkanımız Recep Gürkan'ın desteğiyle bu konuya ilişkin çalışmalarımızı geliştiriyoruz" diye konuştu.

"İNSAN KOKUSU YAYARAK SİVRİSİNEKLERİ KENDİNE ÇEKİYOR"

Tanrıkulu, sivrisineklere karşı daha önce havadan ilaçlama yöntemini denediklerini belirterek şunları kaydetti:

"Sivrisineksavar cihazına 45 gün boyunca etkili olan bir sıvı takıyoruz. O sıvı insan kokusu yayıyor ve insan kokusu yaydıktan sonra da sivrisinekleri kendine çekiyor. Sivrisinek, cihazımızın haznesine girdikten sonra etkisini kaybediyor. Bu anlamda başarılı bir çalışma yaparak insanların yoğun olarak vakit geçirdiği alanlara sivrisineksavarları yerleştirdik. İnsanlarımız ve turistlerimiz yaz aylarında rahatça gezebilecek. Deneme amacıyla sokak lambalarına yerleştirdiğimiz sineksavarlarımızın sayısını olumlu sonuçlar elde ettiğimiz takdirde artıracağız."

Sayfa Yükleniyor...