Bundan tam 12 sene önce, sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyadaki lösemi hastası çocukların hayatları çok sessiz ve eğlencesiz sürüp gidiyor, niye bizim de bir haftamız yok diye üzülüyorlarmış LÖSEV düşünmüş ki: “Senede bir kez, tek bir hafta bile olsa lösemi hastası çocukların hayatlarına dokunmak, onları herkesin hatırlamasını sağlamak ve onlara yalnız olmadıklarını göstermek ne kadar da güzel olurdu...”

Hemen kolları sıvayıp çalışmalara başlamış ve bunun için her yıl mayıs ayının son haftasında çocuklar için etkinliklerle, eğlencelerle, çocuk kahkahalarıyla dolu bir hafta düzenleme kararı almış. Üstelik tüm dünyadan çocuklarla birlikte hayata geçirmek için de dünyanın dört bir yanına haber salmış… Gel zaman git zaman yavaş yavaş çalışmalar büyümüş, genişlemiş ve 3 ülke, 5 ülke derken 11 sene içinde 50’ye yakın ülkeye yayılmış Lösemili Çocuklar Haftası ve tüm dünyada hayata geçirilmeye başlamış. Bu hafta sebebiyle tüm dünyadan çocuklar Türkiye’ye gelip güzel ülkemizi tanımış, Türkiye’den çocuklarımız da yurtdışına giderek dünya ülkelerini tanımışlar.

Birbirleriyle tanışmış, kaynaşmış hasta oldukları günlerdeki zorlukları unutarak çocuk olduklarını hatırlamış doyasıya eğlenmiş, löseminin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu herkese göstermişler.

İşte o gün bu gündür bu hafta büyük şenlikler ve etkinliklerle her yıl kutlanır olmuş.

LÖSEV, 12. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası, tüm kahramanların katılımı ile 24 – 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de gerçekleşecek olan şenliklerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenecek olan etkinliklerde de lösemi ve kanseri yenmiş ya da hala mücadele eden çocuk veya yetişkin gerçek kahramanlar ile onları destekleyen herkes “kansere dur” diyecek.

Sadece Türkiye’de değil dünyada da çeşitli kuruluşlar ve gönüllüler tarafından sahiplenilmesi beklenen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’na dair ayrıntılar için www.losev.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.