Şizofreni hastalarına polis takibi

Emniyet Genel Müdürlüğü, şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.

Anadolu Ajansı 18.12.2012 - 14:49

Şizofreni hastalarına polis takibi

Emniyet yetkilileri, Antalya'da Ekim ayında 3 polisin öldürülmesi olayının faili Çağrı Danışman'ın şizofren olduğunun ortaya çıkması üzerine şiddet eğilimli şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen emniyet yetkilileri, şizofrenlerin sağlık ve adres bilgilerini alıp karakollara bildirecek.

Böylece her karakol, kendi mıntıkasında kaç şizofreni hastası bulunduğunu, bu hastaların nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek. Ekipler, şizofren tanılı bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.

Polis, şiddet ve cinayet eğilimli hastaların durumunu periyodik olarak takip ederek, önleyici tedbirler alacak.

Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor.

ŞİZOFRENLER ŞİDDETE YATKIN
Araştırmalar, Türkiye'de şizofrenler tarafından öldürülenlerin yüzde 69,4'ünün aile içinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'deki cinayetlerin yaklaşık yüzde 3'ü, ABD'de ise yüzde 5'i şizofrenler tarafından işleniyor.

Şizofreni tanılı bireylerin şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğunu ortaya koyan araştırmalar, cinayet işleyen şizofreni tanılı bireylerin tüm cinayet vakaları içindeki yaygınlığının, şizofreninin toplumsal yaygınlığından daha yüksek olduğunu gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...