"Soğuk algınlığında antibiyotik etkili değil"

Dünya genelinde antibiyotiklerin yaklaşık % 40'ının yanlış veya gereksiz kullanıldığını belirten EKMUD Başkanı Prof. Bodur, "Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur" dedi.

Anadolu Ajansı 18.11.2016 - 15:34

"Soğuk algınlığında antibiyotik etkili değil"

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Hürrem Bodur, Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek artan ve yaygınlaşan antibiyotik direncinin, tedavisinin zor hatta imkansız enfeksiyonlara neden olduğunu ve halk sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığını hatırlattı. 

Çeşitli çalışmalara göre, dünya genelinde antibiyotiklerin yüzde 30-40'ının yanlış veya gereksiz kullanıldığını dile getiren Bodur, "Dünyada antibiyotiklerin yüzde 75'i akut solunum yolu enfeksiyonları için kullanılmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu yüzde 70'i viral etkenlere bağlı olmasına rağmen bu hastaların yarısından fazlasında gereksiz antibiyotik kullanıldığı görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur" dedi.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Sayfa Yükleniyor...