Soğuk havada spor öldürebilir!

Soğuk havada ve açık alanda yapılan spor, kalp hastalarında ve risk grubunda olanlarda ciddi sorunlara neden olabiliyor. Soğukta yapılan spor, ani ölümlerin de nedeni.

27.12.2010 - 09:38

Soğuk havada spor öldürebilir!

Spor yapmanın, kalp sağlığı açısından en önemli fiziksel aktivitelerden biri olduğu biliniyor. Buna rağmen soğuk havada ve açık alanlarda spor yaparken dikkat edilmesi gereken ve yaşamsal önem taşıyan noktalar var.

‘'Özellikle kış mevsiminde, açık havada yapılan sporlarda çok dikkatli olmak gerekir'' diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ali Civelek, hem kalp hastalarını hem de kalp hastalığı riski bulunanları uyardı.

Özellikle sinsi seyreden, belli bir ciddiyete ulaşmadan bulgu vermeyen ve kalbi besleyen damarların daralmasına sebep olan kalp rahatsızlığının, fiziksel aktivite veya soğuk hava gibi etkenlerle ortaya çıkabildiğini vurgulayan Civelek, şu bilgiyi verdi:

ANİ ÖLÜMLER GÖRÜLEBİLİYOR
''Örneğin sıcak havalarda hastanın herhangi bir şikâyeti yokken soğuk havada, damarların büzüşmesi sonucu göğsünde ağrı olabilir. Özellikle kalbinde bu şekilde rahatsızlık olup bunun farkına varmayan, ancak normal havalarda fiziksel aktivitelerde bulunan insanlar, soğuk havada bu aktivitelerine devam ettiği takdirde kalbe daha fazla yük biner. Bu nedenle soğuk havada açık alanlarda yapılan sporlarda maalesef ani ölümler, hasta kayıpları söz konusu olabiliyor. Bu yüzden kış mevsiminde açık havada tenis oynayanlar, halı saha maçı yapanlar, açık havada yürüyüş yapanlar, böyle bir fiziksel aktiviteyi hayat tarzı olarak benimseyenlerin olumsuz durumlarla karşılaşmamak için mutlaka kalp muayenelerini yaptırmaları gerekir.''

Civelek, yazın gayet iyi şekilde tenis oynayan, halı sahada maç yapan insanların, kışın aynı aktiviteye başladığı zaman kalp krizi geçirip hayatını kaybettiğine şahit olduğunu belirterek, ''Bu nedenle kışın soğuk ve açık havada spor yapmadan önce kalbin kontrol ettirilmesi lazım. Kalbimizin sağlığıyla ilgili herhangi bir şüphemiz yoksa o zaman kışın açık havada gönül rahatlığıyla spor yapabilirsiniz'' diye konuştu.

GÖĞÜS AĞRISINI ÖNEMSEYİN
Kış mevsiminde yapılan fiziksel aktivitede kalp sağlığı açısından ortaya çıkabilecek en önemli belirtinin göğüs ağrısı olduğunu dile getiren Civelek, şöyle devam etti:


''En belirgin bulgu budur. Göğüs ağrısı özellikle sol kola, çeneye, dişlere ve diş etlerine, sırta doğru yayılıyorsa kalpten gelme olasılığı oldukça yüksektir. Bu yüzden herhangi bir şikâyeti olmayıp soğuk havada fiziksel aktivite yaparken bu tür rahatsızlıklarla karşılaşanlar, mutlaka aktiviteyi kesmeli, oturup dinlenmeli. Ardından da en yakın sağlık merkezine başvurulmalı.''

SPORDAN ÖNCE MUTLAKA KALP KONTROLÜ YAPILMALI
Prof. Dr. Ali Civelek, risk grubunda bulunmayan veya kalp rahatsızlığı tamamen tedavi edilmiş kişilerin mevsim farkı gözetmeden fiziksel aktivitede bulunabileceklerini belirtti ve ''Kalp rahatsızlığı bulunan ama ilaç tedavisi dışında gerekli tedavileri yapılmış olan, balon ya da stentle tıkalı damarları açılmış ve bu konuda herhangi bir problemi olmayan ya da by-pass ameliyatı olmuş, tıkanıklıkları giderilmiş hastalar normal fiziksel aktivitelerine kışın da devam edebilir. Aksine kalbiyle ilgili herhangi bir rahatsızlık konusunda fikir sahibi olmayan ama tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı bulunan, fazla kiloya sahip olanlar, sigara içenler, bayanlarda menopoz sonrası dönemde olanlar spor ve ağır egzersiz yapmadan mutlaka kalplerini kontrol ettirmelidir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...