Soğuk havalarda sağlıklı kalmanın yolları

Kış hastalıklarından korunmak, vücudun savunma sistemini güçlendirmek ve hastalıklarla mücadele etmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

16.01.2014 - 10:26

Soğuk havalarda sağlıklı kalmanın yolları

Kış hastalıklarının arttığı dönemlerde bol sıvı tüketmek önemli. Enfeksiyon ve yüksek ateş durumunda yeterli miktarda sıvı tüketilmenin iyileşme sürecini hızlandırdığını belirten Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Emre Saygılı, mevsim meyvelerinin her gün düzenli şekilde tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Doktor önerisi olmadan vitamin alınmaması gerektiğini belirten Dr. Saygılı, “Vitamin tabletlerinden çok dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücut kış aylarında kendini soğuğa karşı korumak için yağ dokusunu artırmak istemektedir. Bu yüzden genellikle iştahımız kışın açılmaktadır. Diyet konusunda dikkatli olmak şarttır. Kişiler mutlaka düzenli olarak tartılmalı, ideal kilolarını korumalıdır. Birçok bitkisel ürün ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doktor önerisi olmadan kullanılmaması gerekmektedir” dedi.

SIK SIK EL YIKAMA HASTALIK RİSKİNİ AZALTIR
Mikropların taşınmasında eller önemli bir bulaşma yolu. Sık sık el yıkayarak birçok hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu hatırlatan Dr. Saygılı, “Özellikle dışarıdan, toplu taşıma araçlarından eve gelindiğinde öncelikle ellerin yıkanması gerekmektedir. Kışın sürekli kapalı ortamlarda bulunulduğu için kaloriferler nedeniyle iyice kuruyan ev havasını dengelemek için evlerin havalandırılması önemlidir” diye konuştu.

AŞININ KORUYUCU ETKİSİNDEN FAYDALANIN
Her yıl yeni grip salgınları gözlendiğini, aşılar %100 koruyucu olmasa bile gribin daha ağır seyretmesini önlediğini söyleyen Dr. Saygılı, aşı ve tedavi yöntemleri hakkında şunları kaydetti: “Özellikle diyabet, KOAH, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanların ve yaşlıların doktor önerisiyle aşı yaptırmaları gerekmektedir. Doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması çok önemlidir. Üst solunum yolu hastalıklarının çoğundan virüsler sorumludur. Bu tür enfeksiyonlarda antibiyotiklerin faydası yoktur. Gereksiz antibiyotik kullanımı, mikroplarda direnç gelişimine sebep olabilmektedir.

SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARINA DİKKAT
Kışın hastalıklardan korunmak için doğru giyinmek çok önemlidir. Evden çıkmadan önce mutlaka hava durumu öğrenilmeli, ona göre kıyafet seçimi yapılmalıdır. Ani gelişebilecek hava değişimlerine karşı tedbirli olunduğunda birçok hastalık da engellenmiş olur. Birçok soğuk algınlığı ilacı, özellikle yaşlı hastalarda çarpıntı, tansiyon yüksekliği, prostat problemlerine neden olabilmektedir. Bu açıdan ilaç kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle ileri yaşta veya kronik hastalıkları olan kişilerde grip sonrası zatürre gelişebilmekte ve bu durum hayati tehlikeye neden olabilmektedir.”

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ VE EGZERSİZ ÖNEMLİ
Kış ayları güneşin erken batması, havanın genelde kapalı olması duygu durumunu da olumsuz etkileyebiliyor. Bunun için havanın güneşli olduğu dönemlerin iyi değerlendirilmesini öneren Dahiliye Uzmanı Dr. Emre Saygılı, bu dönemde yürüyüş ve egzersizlere devam edilmesi gerektiğini söyledi, “Düzenli ve kaliteli bir uyku da hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...