Sohbaharda hasta olmayın

Mevsim geçişlerindeki ani ısı değişiklikleri vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.

Haberler 17.09.2014 - 11:57

Sohbaharda hasta olmayın

Havaların bir gün sıcak bir gün soğuk olmasının hastalıklara zemin hazırladığını vurgulayan Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, mevsim geçişlerinde sağlıklı kalmak için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Ani hava değişimleri vücudun ısı düzenleme mekanizmasını hazırlıksız yakaladığı için hastalıklara neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmadan etkilenerek vücut direncinin düşmesine izin vermektedir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır.

EV VE DIŞARIDAKİ ISI FARKINA DİKKAT EDİN
Hastalılardan korunmak için evdeki ısı farkına da dikkat etmek gerekir. Ev ortamında hareket edilmesiyle oluşan ısı enerjisi vücut ısısını artırıp terlemelere yol açabilir. Bu dönemde terleyen kişilerin giysilerini değiştirmesi ve kurulanması önemlidir. Kişi terinin üzerinde kurumasına izin vermemelidir. Bu durum tutulmalarına ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

ALERJİK BÜNYESİ OLANLAR EKSTRA DİKKAT ETMELİ
Kışın ısınmak, yazları ise serinlemek için sıklıkla kullanılan klimalar; gribal enfeksiyonlar, bazı viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kas ağrıları, kas tutulması, yüz felci ve zatürreye yol açabilir. Ayrıca klimaların üflediği hava ve ortama yaydığı tozlar özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek astım krizlerinin ortaya çıkmasına, şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına yol açabilmektedir. Alerjik bünyesi olan kişiler ani ısı değişikliklerinden kaçınmalıdır. Kapalı ortamlar iyi havalandırılmalı ve temizlenmelidir.

AŞILANIN, BESİN TAKVİYESİ ALIN
Kış mevsimine geçişler enfeksiyonlar açısından riskli dönemlerdir. Bunun için Pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarının yapılmasını önerilmektedir. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay gibi bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler de alınabilir. Bu dönemde iyi bir vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Doğru bir beslenme programı benimsenmeli, besin çeşitliliğine önem verilmelidir. Bol su tüketimi vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması için çok önemlidir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ AZALTMAYIN
Her gün düzenli olarak yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş kişiyi zinde tutacaktır. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 6 KURALI UYGULAMAYI İHMAL ETMEYİN
• Bol su tüketin.
• Sigara ve alkolden uzak durun.
• Düzenli ve kaliteli uyku uyuyun.
• İyi bir vitamin ve mineral desteği, besin çeşitliliği ile beslenin.
• Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin.
• Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Sayfa Yükleniyor...