Sonbahar beslenmesinde bunlara dikkat

Vücut, biyolojik ritmini yeni mevsime adapte ederken zorlanıyor. Uzmanlara göre, geçiş mevsimi olan sonbaharda hem vücut direncini artırmak hem de kilo almamak için mabolizmaya hız verecek, düşük kalorili ancak yüksek hacimli gıdalara yönelmekte fayda var.

ntv.com.tr 05.11.2015 - 09:04

Sonbahar beslenmesinde bunlara dikkat

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişinin önlenemez açlık krizleri veya akşam yemeği sonrası sürekli atıştırma hissi ile mücadele ettiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit Öztan, insan vücudunun yeni saatlere ve mevsime adapte olurken zorlandığını söyledi. Ani ısı değişimlerinin bağışıklık sistemini düşürdüğü de göz önüne alınırsa, bu mevsimde hastalanmamak için beslenmeye daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Bu nedenle metabolizmayı hızlandıracak düşük kalorili ancak yüksek hacimli gıdaların daha sık tüketilmesini öneren Öztan, “Özellikle vücudu mutlu eden karbonhidratlara düşkünlüğü artanlar ve çikolata ağırlıklı beslenenler hızla kilo alabilecekleri sonbahar aylarında daha çok hareket etmeli ve su tüketimini artırmalı” diyor.

“ZOR DİYET YOKTUR”

“Zor diyet yoktur yeter ki planlı olmasını bilip, yemekleri düşük kalorili ama lezzetli yapmaya odaklanın” diyen Öztan’ın diğer önerileri şöyle: “”Dışarıda yeme sıklığınızı, uzun sofra oturmalarını ve pasta - börek günlerini kesin. İlk adımı; kendinizde büyük değişim göreceğiniz ilk haftaki mönüye odaklayın, motivasyon kazandıracak, yeme disiplininizi geri getirecek ilk haftalar çok değerlidir. Bu nedenle öncelikle mutfağınızdaki iştah kabartan ama zararlı olan yiyecekleri temizleyin, sonra yeni beslenme planınız için alişveriş yapın ve mutfağa girin.”

Berrin Yiğit Öztan
Berrin Yiğit Öztan

DİYET KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Beslenme düzeninin kişinin sağlık durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve bedensel özelliklerine göre farklılık gösterebileceğini belirten Öztan, bu nedenle metabolizmaya uygun listeler hazırlamak için bir beslenme uzmanına danışılmasının yararlı olacağını sözlerine ekliyor.

Sayfa Yükleniyor...