Sosyal medya obeziteye karşı

Sağlık Bakanlığı, facebook ve twitter hesaplarını kullanarak vatandaşları sağlıklı bir beden için harekete geçmeye çağırıyor.

Anadolu Ajansı 05.11.2012 - 12:15

Sosyal medya obeziteye karşı

Vücut kitle endeksinin nasıl hesaplanacağının belirtildiği sosyal medyada, sağlıklı bir beden için nelere dikkat edilmesi konusunda da önerilerde bulunuluyor.

Bakanlık, Facebook hesabında ilk olarak ''Vücut Kitle İndeksi'' uygulamasını hayata geçirdi. Formülün nasıl uygulanacağının anlatıldığı uygulamada, kilo ve boyunu yazan herkes normal mi, kilolu mu, obez mi yoksa zayıf mı olduğunu öğrenebiliyor.

Hesaplamanın sonucunda göre de davranış biçiminin belirlenmesine ve beslenme alışkanlığının programlanmasına ilişkin tavsiyelere yer veriliyor. Uygulama, ''http://apps.facebook.com/vucutkitle'' hesabına girilmesi yeterli oluyor.

OBEZİTE İLE MÜCADELEDE SABAH KAHVALTISI ÖNEMLİ
Bakanlığın obezite ile savaşında vatandaşlara sosyal medyadan duyurduğu tavsiyelerden bazılara şöyle: ''İdeal kilonuza ulaşmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Sabahları mutlaka kahvaltı yapın, yemekten önce iştahınızı kapatacak besinlerden uzak durun. Düzenli ve saatinde yemek yiyin. Öğün atlamayın ve yemekten önce iştahınızı kapatacak besinlerden uzak durun. Çay, kahve yerine; süt, ayran ve meyve suyu tercih edin. Ara öğünlerde kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm yiyin. Yağsız et, balık, tavuk, süt ve yoğurt tüketmeye dikkat edin, sebze yemeklerini etli tercih edin.''

BAKANLIKTAN İLETİŞİM PANELİ
Facebook hesabı üzerinden bir ilke daha imza atan Sağlık Bakanlığı, ''İletişim Paneli'' oluşturdu. Panel sayesinde vatandaşların bakanlığa doğrudan ulaşılması amaçlanıyor. Uygulama sayesinde artık vatandaşlar bakanlığın kampanya ve tanıtım faaliyetlerini anında öğrenebiliyor.

Bakanlık sosyal medya adresleri şöyle:
''http://www.facebook.com/saglikbakanligi,
https://twitter.com/saglikbakanligi''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...