"Sözlerinizi tutun, yaşamak istiyoruz"

Uluslararası AIDS Konferansı'nın yapıldığı Viyana’da buluşan aktivistler, AIDS konusunda verdikleri sözü tutmayan hükümetleri protesto ederek, "Sözlerinizi tutun, yaşamak istiyoruz" diye slogan attılar.

Haberler 21.07.2010 - 12:04

"Sözlerinizi tutun, yaşamak istiyoruz"

18 Temmuz 2010 Pazar günü başlayan ve bir hafta sürecek olan 18. Uluslararası AIDS konferansı, çeşitli ülkelere mensup binlerce aktivisti bir araya getirdi.

Konferans salonun önünde toplanan aktivistler, hükümetlerin AIDS’in önlenmesi, tedavisi ve bakımıyla ilgili destek hizmetlerine kaynak ayırmalarını istediler.

Aktivistler AIDS ile mücadeleye daha fazla para harcanması ve verilen sözlerin tutulması için konferansın yapıldığı binanın avlusunda toplanarak "Sözlerinizi tutun, yaşamak istiyoruz" diye slogan attılar.

Basın açıklamasında; herkesin tedaviye erişiminin sağlanması, hastalığın yayılmasının önlenmesi ve destek verilmesi konularında 2010 yılına kadar yerine getirilmek üzere verilen sözlere rağmen hala dünyada 10 milyon insanın ilaca erişemediği belirtildi.

HIV ile yaşamak zorunda olanların hala barınma ve tıbbi bakım sorunları yaşadığına dikkat çeken eylemciler, hükümetlerin masraflı olduğu için bu konularda verdikleri sözleri tutmadıklarını dile getirdiler.

Aktivistler, tedavi desteği alamayıp ölen HIV pozitifleri sembolize etmek için yere ölü gibi yatarak ilgisizliği protesto ettiler. AIDS konusundaki sorunların çözümünde kaynak sıkıntısının önemi anlaşılmadıkça tartışmaların ve alınan kararların bir anlam taşımayacağını öne süren eylemciler. AIDS’i sona erdirebilmek için bütün hükümetlerin kaynak sorununu çözmeleri gerektiğini vurguladılar.

Sayfa Yükleniyor...