Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Süleyman Tosun bu soruyu şöyle cevaplandırıyor: “Her 6 çiftten biri ‘açıklanamayan infertilite’ sorunu yaşıyor. Çiftelerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacak en önemli adım ise sperm analizinin tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmasıdır.”

“Tıbbın cevap bulamadığı konulardan birisi de açıklanamayan infertilite vakalarıdır” diyen Dr. Süleyman Tosun, sperm analizinin önemi hakkında şunları söylüyor: “Son yıllarda bazı açıklayıcı faktörler bulunsa bile her 6 çiftten birinin kısırlık nedeni hala belli değil. Burada önemli nokta; erkeklerin sperm analizi değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntılardır. Sperm analizi basit bir laboratuar tekniği olmadığı gibi sperm örneği değerlendirilirken göz emeği bilgisi ve tecrübesi çok önemlidir. Sanılanın aksine gebe kalınması için sadece sperm sayısı yeterli olmamaktadır. Spermlerin hareketleri daha da önemlisi morfolojisi, yani şekilleri üretkenlik potansiyelini etkilemektedir. Bu nedenle sperm analizinin iyi yapılması sonuç açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmalarda aynı sperm örneği farklı laborantlar tarafından değerlendirildiğinde çok farklı sonuçların rapor edildiği saptanmıştır.”

Sperm analizi sorunlu erkeklerin konunun uzmanı bir ürolog tarafından değerlendirilmesi önem taşıyor. Dr. Süleyman Tosun’a göre, sperm kalitesinin artırılması için yapılacak en basit ve etkili yöntem ise sağlıklı yaşamak, sigara ve alkolden uzak durmak.