NF1, sinir sistemini etkileyen tümörler üretiyor. Nörofibromatoz Tip 1 taşıyan spermlerin 10 ülkede kullanılmış olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu erkeğin spermlerinden, 43 bebek dünyaya geldiği belirtiliyor.

Sperm bankası, ellerindeki spermlerde Nörofibromatoz Tip 1 bulunduğunu saptayamadıkları için eleştirildi. 1 Ekim tarihinde itibaren donörlerin sadece 12 döllenme için yetecek miktarda sperm bağışı yapmalarına izin verilecek.

Danimarka'nın sperm bağışlarında esnek olması nedeniyle yapay döllenme yoluyla hamile kalmak isteyen kadınlar bu ülkeyi tercih ediyor. Kopengah'daki sperm bankası Nordisk Cryobank, doğan beş bebeğin Nörofibromatoz Tip 1 ile dünyaya geldiğini bildiklerini açıkladı.

Klinik doktorlarından Peter Bower, Fransız Haber Ajansı'na verdiği demeçte gizlilik kuralları kapsamında söz konusu çocukların nerede yaşadıkları veya kaç yaşında oldukları konusunda ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Ancak Bower, söz konusu donörün 2008 Ekim'inden önce de Avrupa içindeki ve dışındaki kadınlara sperm verdiğinin bilindiğini belirtti.

Bower, Nörofibromatoz Tip 1'in bu erkekten kaynaklandığından emin olunamadığı için, Nordisk Cryobank'in söz konusu erkeğe ait spermleri kullanmaktan vazgeçmediğini açıkladı. Spermlerin 14 farklı klinikte kullanıldığı kaydedildi.

NF1, genetik dönüşüm sonucu ortaya çıkıyor. Vakaların yarısında ana babadan çocuğa geçiyor. Diğer vakalarda ise kendi başına gelişiyor.

Nörofibromatoz Tip 1, alışılmışın dışında cilt pigmentasyonundan, ciddi ve kişinin görünümünü değiştiren nitelikte kanser olmayan ama kimi vakalarda kansere dönüşen tümörlere kadar, çok çeşitli belirtilerle ortaya çıkabiliyor. NF1 ayrıca, öğrenme zorlukları, görme duyusunda sorunlar ve omurgada anormal kavisler yaratabiliyor. NF1'in tedavisi bulunmamakla birlikte belirtileri kontrol altında tutulabiliyor.

Danimarka'daki bankaya bağış yapmış erkeğin spermiyle dünyaya gelen çocuklardan birinin annesi olan Mia Levring, kliniğin uygulamasını kınadı ve kendisinin büyük bir sarsıntı geçirdiğini anlattı.