NTV

Sperm donörü kendisine açılan nafaka davasını kazandı

ntv.com.tr,AP

Sağlık

ABD'de iki kadının çocuk sahibi olması için sperm donörü olmayı kabul eden adama nafaka davası açıldı. Mahkeme donörün çocuğun yasal babası olmadığı gerekçesiyle nafaka ödemek zorunda olmadığına karar verdi.

ABD'nin Kansas eyaletinde yaşayan William Moratta internetten tanıştığı çiftin çocuk sahibi olması için sperm donörü olmayı kabul etti. 

Eyaletin Çocuk ve Aile Destekleme kurumu tarafından açılan davada Moratta'dan bağışladığı spermlerle dünyaya gelen kız çocuğu için nafaka ödemesi istendi. 

William Moratta çocuğun ailesi olan kadınlarla internetten tanıştığını ve biyolojik yollarla çocuk sahibi olamadıkları için kendilerine yardımcı olmayı kabul ettiğini belirtti. 

İki kadının daha sonra ilişkilerini sonlandırmasıyla çocuğu dünyaya getiren Jennifer Schreiner'a Kansas eyaleti tarafından maddi yardım yapıldı. Yardımı yapan Çocuk ce Aile Destekleme kurumu bu parayı spermini bağışlayan Moratta'dan tahsil etmek istedi. 

Kansas mahkemesi, Moratta'nın yasal olarak çocuğun ebeveynlerinden biri olmadığını ve doğumdan sonra hiçbir babalık hakkı iddia etmediği için doğan maddi sorumluluğu üstlenmek zorunda olmadığına karar verdi.

Moratta'nın avukatı devlet kurumu tarafından açılan bu davanın eşcinsel çiftlere hakaret anlamı taşıdığını iddia etti. 

Mahkeme, Jennifer Schreiner'ın birlikte çocuk sahibi olmaya karar verdiği Angela Bauer'in çocuğun diğer vasisi olduğuna hükmetti.

ETİKETLER