Spor aletleri yarar yerine zarar verebilir

Spor salonlarında, evlerde ve parklarda bulunan aletlerde yapılan bilinçsiz spor, var olan ağrı ve hastalıkların ilerlemesine, ve vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir.

28.11.2013 - 09:44

Spor aletleri yarar yerine zarar verebilir

Egzersiz yapmak için son yıllarda evlerde özellikle koşu bantlarının tercih edildiğini ancak yanlış seçimlerin ciddi hastalıklara davetiye çıkarabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, spor aletleri konusunda uyardı.

Spor merkezlerinde, evlerde ve belediyelerin parklarda kurduğu spor aletlerinde yanlış egzersiz sonrası kas ve iskelet sistemi sorunları yaşayanlar olduğunu vurgulayan Gülşen, “Bu aletler bilinçsiz kullanılırsa yarar yerine zarar getirebilir” dedi.

Koşu bandı alırken yumuşatıcı sisteminin olup olmadığına bakmak gerektiğine vurgu yapan Prof. Gülşen, dikkat edilecek diğer noktaları anlattı: “Koşu bantlarında tartan dediğimiz yumuşatıcı sistemin olması gerekiyor. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantlarında kalça, diz ve ayak bileği eklemine fazla yük biniyor. Örneğin çim sahalar yumuşatılmıştır, çim sahalarda direkt ayak bileğine yük binmez. Oysa beton zeminde koşarken yük vücutta eşit dağılmaz. Aynı mantık koşu bantları için de geçerlidir. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantları nedeniyle sakatlanan çok hasta ile karşılaşıyoruz.”

SPOR MERKEZLERİNDEKİ TEHLİKE
Spor merkezlerinde de yanlış uygulamalar yapıldığını söyleyen Gülşen, “Spor merkezlerinde kişiye yönelik egzersiz programları verildiği söyleniyor. Bunu düzenleyen kişiler egzersizi bilen spor akademisi mezunu kişilerdir ancak hastalığı ve ona uygun hangi egzersizin verileceğini bilmiyor olabilirler. Dolayısıyla kişinin anatomik yapısına ve boyun, bel fıtığı, kireçlenme, kemik erimesi, menisküs, bağ yaralanmaları, kas problemleri gibi hastalıklar varsa bunlara uygun egzersiz programı düzenlenmemiş olabiliyor. ‘Başkasının ilacını kullanan kişi’ örneği gibi, kendine uygun olmayan egzersizleri yapanlar zarar görebiliyor. Ağırlık çalışmaları yanlış verildiği zaman eklemlerde aşınma, kaslarda ve bağlarda yırtılmalar gelişebiliyor. Oysa kişiye özel egzersiz programları, kişinin anatomik yapısı, kas, eklem yapısı, postürü ve mevcut hastalıklarının değerlendirilmesi ile ortaya çıkmalıdır” diye konuştu.

PARKLARDAKİ SPOR ALETLERİ BİLİNÇLİ KULLANILMALI
Prof. Gülşen’in verdiği bilgiye göre, belediyelerin açık alanlarda kurduğu spor aletleri, daha önce spor yapmış kişiler tarafından dikkatli kullanırsa sorun yaratmıyor ancak spor alışkanlığı olmayanlar, bu aletleri bilinçsiz kullandığında sakatlanma riski doğuyor: “Mesela açık alanlara konulan spor aletleri arasında bulunan bel çevirme hareketinin çok tercih edildiğini görüyorum. Oysa bu hareket fizik tedavi uzmanlarının kesinlikle önermediği, disk kaymalarına yol açabilecek son derece zararlı bir harekettir.”

SPOR ALETLERİNİN ZARAR VERMEMESİ İÇİN BUNLARA DİKKAT
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, spor aletlerinden beklenen yararı görmek için yapılması gerekenleri, “Bizim toplumumuzda çocukluktan itibaren spor yapma alışkanlığı yok. Yetişkin bir kişi de hiçbir kontrolden geçmeden aletlerle spor yapmaya başladığında bildiği ya da bilmediği rahatsızlıkları sıkıntı yaratabiliyor. Bunun için mutlaka hekim kontrolünden geçerek spora başlanmalıdır. Kişinin öncelikle kalp-damar sistemi yönünden kardiyoloji uzmanınca değerlendirilmesi, spora başlaması uygun ise, kas iskelet sistemi için fizik tedavi uzmanının değerlendirmesinden sonra belirlediği uygun egzersiz programı tercih edilmelidir” şeklinde özetliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...