Spor yaparken sakatlayan 7 neden

Yazın sıcak ve güzel havanın tadını çıkarmak isteyenler yüzme, tenis, halı saha maçları, basketbol gibi sporlara yöneliyor. Ancak spor ısınmadan yapılırsa, sakatlık kaçınılmaz oluyor.

Haberler 27.07.2010 - 09:48

Spor yaparken sakatlayan 7 neden

Yaz aylarında hem kilo vermek hem de zinde kalmak isteyenler, daha çok açık havada yapılacak sporları tercih ediyor.

Ancak daha önce spor yapmayıp birdenbire spora başlayanlarda 7 farklı nedenle ‘sakatlık’ oluşuyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Metin Uzun, amatör kişilerce yapılan spor aktivitelerinde karşılaşılan başlıca 7 sakatlık nedenini şöyle sıralıyor:

• Isınmadan spor yapmak
• Aşırı yüklenme sonucunda aşil tendonunda yıpranma
• Ters dönüşler (ayak sabitken diz üzerinde dönmek, diz üstü düşmek)
• Deniz ve havuza atlayarak girmek
• Bilinçsizce spor salonunda uzun zaman geçirmek
• Yüklenme sonucu oluşan kırıklar
• Hangi spora uygun ayakkabı giyeceğini bilememek

Yaz aylarında en çok yüzme, tenis, halı saha maçları, basketbol oynanıyor. Özellikle de erkekler halı saha maçlarını tercih ediyor. Ancak halı saha maçlarında sakatlanma riskini yüksek olduğunu söyleyen Dr. Metin Uzun, yaz aylarında spor yapmadan önce aşağıdaki uyarıların dikkate alınması gerektiğini vurguluyor:

ISINMADAN SPOR SAKATLAR
"Bu tarz yaralanmaların önüne geçmek için ısınmak gerekiyor. En az 20 dakika ısınıp, kasları germek lazım. Eğer spor yapacaksanız haftada 5 günle başlamayın, haftada iki gün, günde 10-15 dakikalık sürelerle başlayın. Tempoyu giderek artırarak spor yapmak sağlığınızı da korur.

YÜKLENİRSENİZ KIRILIR
Sporu vücuda aşırı yüklenerek yapmak, yüklenmeye bağlı kırıklara yol açıyor. Yüklenme kırığı için mutlaka bir darbe almanız da gerekmiyor.

AŞİL TENDONUNA DİKKAT
Halı saha maçları ve tenis erkeklerin tercih ettikleri sporlar olduğundan, aşil tendonu yaralanması da erkeklerde sık görülüyor. Aşil tendonunda, topuk kemiğinin üstündeki tendon kopuyor. Aşil tendonu yaralanmasının önüne şöyle geçilebilir: Yürürken, koşarken topuk üzerinde ağrı varsa aşil tendonu yıpranmış demektir, bu bir sinyaldir. Ayakkabının içine topuğu yükseltecek bir destek konulup spor yapılırsa korunulmuş olur.

TERS DÖNÜŞLER MENİSKÜS YAPAR
Genelde yaştan bağımsız ortaya çıkan yanlış dönüşler ve alınan darbeler, menisküs ve çapraz bağlarda yırtılmaya yol açıyor. Ayak sabitken vücut döndülürse, diz üzerinde sert dönüş yapıldığından sakatlık oluşuyor. Ya da dizin üzerine düşme şeklinde bir yaralanma oluyor. Bu yaralanma türü profesyonel sporcularda daha az görülüyor.

SUYU ATLAMAK FELCE YOL AÇABİLİR
Yaz mevsiminde denize ve havuza atlayarak girilmesi, suyun derinliğine dikkat edilmemesi sakatlıkları beraberinde getirebiliyor. Bu durumda beyin ve boyun travmaları meydana gelebiliyor. Su yeterince derin değilse, kişinin boyu da uzunsa boyundaki kemiklerde hasar meydana gelebiliyor. Bu nedenle derinliği hesaplamadan atlamamak gerekiyor.

HANGİ SPORA HANGİ AYAKKABI?
Spor yaparken seçilen ayakkabı sakatlıklardan koruyabiliyor. Bu nedenle koşu ayakkabısıyla halı sahada oynamamak, halı sahaya gidilecekse çim sahasına özel ayakkabılar giymemek gerekiyor. Aksi takdirde yaralanmalar ortaya çıkıyor. Spor sırasında uygun ayakkabı giymemekten kaynaklanan sakatlanmalar oluyor.

SPOR SALONUNDA UZUN KALMAYIN
Spor salonunda 1,5-2 saat harcamak doğru değil. Vücudu her gün spor yaparak daha çok yıpratırsınız. Gün boyu oturarak çalışmak, hareketsiz kalmak, bel, boyun ağrısı, bileklerde sinir sıkışmasına neden oluyor. Bunlara en iyi gelecek spor yüzmedir, yüzme bel kaslarını çalıştırıyor. Kısa sürelerle yüzerek başlamak, sonra kısa süreler ve turlarla artırmak daha doğrudur. Yüzme en iyi spordur, hem her kasınız ayrı ayrı çalışır, hem de her kas için ayrı alet zorunda kalmazsınız. Haftada 2-3 gün ve günde yarım saat yüzmek yeterlidir."

Sayfa Yükleniyor...