SSPE, yani Subakut Sklerozan Panensefalit riskli ve tedavisi zor bir hastalık.

Aşılama oranlarının artmasıyla Türkiye’de SSPE görülme sıklığının düştüğünü belirten Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, ''Ama hastalık görülmeyecek diye bir şey yoktur. Avrupa ülkelerinde bile bu hastalık görülmektedir. 2000-2005 yılları arasında ülkemizde bin 200'e yakın hasta vardı. Şu anda ilimizde tedavi olan 13 hasta var'' dedi. Akpolat, , şunları kaydetti:

''SSPE özellikle tedavisi, yaşam şartları çok ağır bir hastalıktır. Gönül isterdi ki bu vakalar görülmesin. Aşılama oranları 2000'li yıllara göre daha da arttı. Vaka sayımız azaldı ama hastalık görülmeyecek diye bir şey yoktur. Avrupa ülkelerinde bile bu hastalık görülmektedir. 2000-2005 yılları arasında ülkemizde bin 200'e yakın hasta vardı. Şu anda ilimizde tedavi olan 13 hasta var. Bunların takibini de yapıyoruz. Kızamık aşısının bağışıklık oranı yüzde 85 civarında. Aşı olup da bağışıklık kazanmayan çocuklar kızamık geçirirse, bunda görülme riski var. Aşı olmayıp da kızamık geçiren çocuk olursa, bunda da görülme riski var. Bu tamamen bünyeye bağlı olan bir şey. Her türlü desteği devlet veriyor. Rahat bir hayat sürmesi için devlet tüm imkânını seferber ediyor.''

Bu arada, Muş'taki özel bir hastanede görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Turgut, söz konusu hastalığa yakalanan çocuk sayısının Muş'ta yaklaşık 40 olduğunu iddia etti.